Euroleague: “Χάλκινη” η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 81-77 την Φενέρμπαχτσε

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέκτησε τελικά την τρίτη θέση στην Euroleague, νικώντας με 81-77 στο μικρό τελικό της Μαδρίτης την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ.

Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 ο «μαθητής» Δημήτρης Ιτούδης νίκησε τον «δάσκαλό» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 86-80 και η «αρκούδα» κατέλαβε την τρίτη θέση απέναντι στην Ούλκερ, που συμμετείχε σε φάιναλ-4 για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι νικητές είχαν βρεθεί να προηγούνται ακόμη και με διαφορά 28 πόντων (54-26), την οποία έχασαν όταν οι Τούρκοι ισοφάρισαν αρχικά σε 70-70 στο 35΄ με τρίποντο του Ζήση και στη συνέχεια σε 77-77 με τον Μπιέλιτσα, τρία λεπτά πριν τη λήξη του «μικρού τελικού».

Τότε όμως δύο λάθη της Φενέρ στην επίθεση και το «κρύο αίμα» των παικτών της ΤΣΣΚΑ στις βολές έφεραν το 81-77, ενώ το τρίποντο του Νίκολς «σκότωσε» τις αντίπαλες ελπίδες για μια επική ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Ντε Κολό με 17 πόντους, ενώ από τους Τούρκους το «πολυβόλο» Γκάουντλοκ σταμάτησε στους 24 και ο Ζήσης είχε 12 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής.

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ουραγό Άλμπα Βερολίνου 84-75 και διασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας

Ολυμπιακός: Νίκη με 3-2 επί της Φενέρμπαχτσε και προβάδισμα πρόκρισης

Παναθηναϊκός: Κέρδισε τη Μπάγερν (82-75) και το πλέον πιθανό και το πλεονέκτημα έδρας