Στην Α΄ κατηγορία της Ευρώπης η Εθνική Νέων στο μπάσκετ

Διαβάστε σχετικά για Εθνική Νέων Ανδρών Ελλάδος, Μπάσκετ,

Η Εθνική Νέων προήχθη στην Α΄ κατηγορία της Ευρώπης, μετά τη νίκη με 73-67 επί της Κροατίας στον «μικρό τελικό» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας.

Για να φτάσει στην επιτυχία και την άνοδο στην «ελίτ» του ευρωπαϊκού μπάσκετ, η ελληνική ομάδα χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο μισό του αγώνα έχανε με 15 πόντους (26-41).

Όταν όμως οι διεθνείς αποφάσισαν να παίξουν και άμυνα όλα έγιναν εύκολα. Με ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 32-8 στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα πέρασε με 58-49 στο 30΄ και κράτησε το προβάδισμα ως τη νίκη.

Υπέρτεροι από τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν οι Τολιόπουλος με 17 πόντους, Χαραλαμπόπουλος με 16 και Σταμάτης με 12, ενώ για τους Κροάτες ο Μαζάλιν (30 πόντοι) πήγε να κάνει τη «ζημιά» μόνος του.

Κώστας Σλούκας στο PS Blog: «Συγκινητικό να τραγουδάνε οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού το όνομά μου» (βίντεο)

Συνελήφθη γνωστός μπασκετμπολίστας για ενδοοικογενειακή βία

Ο Ματίας Λεσόρ σε ρόλο οργανωτή κερκίδας στο ΟΠΑΠ Game Time

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα