Η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και ελπίζει για τετράδα

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Ποδόσφαιρο,

Την τρίτη διαδοχική νίκη της επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, πέτυχε η ΑΕΚ. Με ένα τυχερό γκολ του Άστριτ Αϊντάρεβιτς στο 34ο λεπτό, η Ενωση επικράτησε 1-0 σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Super League και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Ξάνθη.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Αστριτ Αϊντάρεβιτς με εκτέλεση φάουλ στο 34΄. Η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ντα Κόστα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα ξεγελώντας τον Λεάλι που είχε πέσει προς τη σωστή κατεύθυνση.

Περισσότεροι από 30.000 φίλαθλοι παρακολούθησαν το ματς, ενώ με 10 ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός λόγω αποβολής του Μποτία στο 75΄.

Ο Ολυμπιακός σίγουρα δικαιούται να έχει παράπονα από την διαιτησία για το πέναλτι στον Μποτία στο 50′ (τράβηγμα του Λαμπρόπουλου) που δεν δόθηκε και για δύο οφσάιντ του πρώτου ημιχρόνου (στο 30′ του Αραούχο που δεν δόθηκε και στο 41′ του Ελιουνούσι που δόθηκε).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος (84΄ Βινίσιους), Μπακασέτας (66΄ Χριστοδουλόπουλος), Πατίτο (55΄ λ.τρ. Γιόχανσον), Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό (63΄ Ανδρούτσος), Μάρτινς, Φορτούνης (77΄ Ρέτσος), Σεμπά, Ελιουνούσι (73΄ Μανθάτης), Ιντέγε.

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77 : Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία

Μαρίνα Σάττι: Το «Ζάρι» challenge στο ΟΠΑΠ Game Time – Τι ομάδα είναι (βίντεο)