Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
info@tribune.gr

Καθάρισε τον ΠΑΟΚ 1-0 ο Ολυμπιακός και έβαλε φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας

Διαβάστε σχετικά για Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Ποδόσφαιρο,

Το πάθος και η ενέργεια των παικτών του ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 1-0 στο Καραϊσκάκη.

Το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League κρίθηκε από το γκολ του Ένγκελς στο 51΄.

Πολύ σωστά διαβασμένος και με ποδοσφαιριστές που «διψούσαν» για το «τρίποντο» ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε περισσότερο από τον αντίπαλό του, με βάση την εικόνα του αγώνα, και, πλέον, επέστρεψε για τα καλά στη μάχη του τίτλου.

Η πρώτη ήττα του «Δικεφάλου του Βορρά» στο πρωτάθλημα ήρθε με… φυσιολογικό τρόπο. Πέρα από 10 λεπτά στο ξεκίνημα του ματς, η ομάδα του Λουτσέσκου αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στις στημένες φάσεις, ενώ επιθετικά σε όλο το 90λεπτο δεν έβγαλε ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία.

Με βάση την εικόνα του αγώνα και το ρυθμό που έδωσε και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός, το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους. Από «στημένη φάση» στο 51΄(φάουλ του Φορτούνη), οι Οφόε και Ρομαό έπαιξαν… βόλεϊ στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Σαμπράνο προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα που βρήκε στο πόδι του Ένγκελς και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Σισέ, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε, Φορτούνης (86΄ Ζντιέλαρ), Ανδρούτσος (69΄ Μάριν), Πάρντο, Ανσαριφάρντ (89΄ Τζούρτζεβιτς)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ (79΄ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο (62΄ Σάκχοφ), Ελ Καντουρί, Μακ (69΄ Κάμπος), Βιεϊρίνια , Πρίγιοβιτς

Διαβάστε περισσότερα άρθρα

Αδιανόητο ξύλο στον αγώνα Τραμπζονσπόρ-Φενέρμπαχτσε μεταξύ ποδοσφαιριστών και οπαδών στο γήπεδο (βίντεο)

Τι σημαίνουν για το ελληνικό ποδόσφαιρο οι μεγάλες προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

Με Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός, με Μπριζ ο ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Conference League

Ο Άρης έριξε από την κορυφή των ΠΑΟΚ 1-0 μέσα στην Τούμπα

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 3-1 τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»