Euroleague: Πάλεψε αλλά έχασε στη Μόσχα ο Ολυμπιακός 69-65 από την ΤΣΣΚΑ

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Μπάσκετ, Ολυμπιακός, ΤΣΣΚΑ Μόσχας,

Την πρώτη εκτός έδρας ήττα του στη Euroleague φέτος (69-65) και δεύτερη σε 5 αγωνιστικές γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ.

Μια ήττα που ήρθε στις λεπτομέρειες στο τελευταίο λεπτό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» με 11 πόντους του Σπανούλη (με 3/4 τρίποντα στην 4η περίοδο) είχαν ισοφαρίσει 63-63, 1:46” πριν τη λήξη.

Οι Πειραιώτες «πλήρωσαν» το επιμέρους σκορ 21-9 των Ρώσων στην 3η περίοδο κι ενώ είχαν το «πάνω χέρι» σε ολόκληρο το πρώτο μέρος. Σπανούλης (16π.), Πρίντεζης (14π.) και Ουίλιαμς-Γκος (13π.) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, ενώ εξαιρετικός ήταν στη ρακέτα ο ΛεΝτέι. Με 20 πόντους στα πρώτα τρία δεκάλεπτα (6/10 τρίποντα) ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και 17 πόντους ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν αυτοί που διατήρησαν αήττητη σε 5 αγωνιστικές την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65

Χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη στην αρχική πεντάδα και τους Ουίλιαμς-Γκος, Τουπάν, στις θέσεις «1» και «2» παρέταξε την αρχική πεντάδα ο Ντέιβιντ Μπλατ. Εκεί, όμως που «χτύπησε» την ΤΣΣΚΑ ο Ολυμπιακός ήταν στη ρακέτα με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να μετρά 6 πόντους και τον Γιώργο Πρίντεζη 4, στο 6-10 υπέρ της ομάδας του Πειραιά. Ο Ισπανός γκαρντ των γηπεδούχων, Σέρχι Ροντρίγκεθ με 5 σερί πόντους μείωσε, 9-10, παρά τα χαμηλά ποσοστά των Ρώσων σε δίποντα και τρίποντα. Μέχρι την ολοκλήρωσης της 1ης περιόδου, ο δυνατός και ταχύς ΛεΝτέι σε συνδυασμό με το τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος επέτρεψαν στους Πειραιώτες να προηγούνται, 13-15.

Στη 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με +9 (18-27), όταν ο Πρίντεζης σηκώθηκε αμαρκάριστος έξω από τη γραμμή των 6.75. Είχε προηγηθεί τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος (15-18), μετά την ισοφάριση σε 15-15 από τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Κάιλ Χάινς. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, διάβαζαν τα mismatch και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν. Ο Σπανούλης μοίρασε τις 5 από τις 11 ασίστ των Πειραιωτών στο α΄ μέρος, ενώ μόνο 4 τελικές πάσες είχε η ΤΣΣΚΑ που είδε τον μεγάλο αστέρα της, Νάντο ντε Κολό να μένει στο απόλυτο μηδέν! Ουσιαστικά, οι Ρώσοι τα περίμεναν όλα από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ που τέλειωσε το α΄ μέρος με 4/6 τρίποντα και 14 πόντους. Τα 7/24 δίποντα και τα 5/13 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά δεν άφηναν ικανοποιημένο τον Δημήτρη Ιτούδη. Η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 27-30, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις. Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο διαμόρφωσε το 27-33, ενώ όταν οι Χίγκινς και Χάντερ απείλησαν εκ νέου, 31-33, ο Μιλουτίνοβ πήρε το φάουλ από τον Αντόνοφ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου, 31-35.

Μετά το καλάθι του Κλαϊμπερν που έφτασε τους 8 πόντους, μία εξαιρετική ασίστ του Ουίλιαμς-Γκος στον Γιώργο Πρίντεζη είχε ως αποτέλεσμα το 33-37, ενώ ο Ουίλιαμς-Γκος διαμόρφωσε το 35-39 για τον Ολυμπιακό. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ… το πήρε πάνω του και με 2 διαδοχικά τρίποντα άλλαξε τα δεδομένα, 41-39, φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους και ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του στη Euroleague, τα 6 εύστοχα τρίποντα δηλαδή! Ο Ολυμπιακός… σάστισε, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (7 στο 3ο δεκάλεπτο), με τους Ρώσους να παίζουν ομαδικά, να κλέβουν μπάλες και να κάνουν επιμέρους σκορ 21-9 σε 10 λεπτά στην 3η περίοδο, 52-44 για το +8 (από Κλαϊμπερν, Χίγκινς, Πίτερς).

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν όσο κανέναν άλλον τον ΛεΝτέι, απέναντι στους αθλητικούς ψηλούς της ΤΣΣΚΑ, με τον Αμερικανό να ανταποκρίνεται σημειώνοντας τους 3 πόντους των «ερυθρόλευκων» στην 4η περίοδο, από τη γραμμή του φάουλ. Με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο στο παιχνίδι, ο Σπανούλης μείωσε στους 4, 54-50, στο 33ο λεπτό, καθώς είχε προηγηθεί δίποντο του Κόρεϊ Χίγκινς. Βορόντσεβιτς και Ουίλιαμς-Γκος πέτυχαν από ένα τρίποντο για κάθε μία ομάδα, 57-53, με το Ουίλιαμς-Γκος να απαντά και στον Χάντερ, 59-55. Ο Σπανούλης που σιωπούσε για 3 δεκάλεπτα (είχε μόνο 5 πόντους) θα μιλούσε ξανά σε κρίσιμη στιγμή με δύο ακόμη τρίποντα και μάλιστα διαδοχικά (61-61), 3:00 λεπτά πριν το τέλος. Ο Κλάιμπερν έφτασε τους 14 πόντους, 63-61, ακολούθησε ένα άστοχο… πεταχτάρι του Πρίντεζη, το λάθος του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού και νυν της ΤΣΣΚΑ, Οθέλο Χάντερ, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Σπανούλης, 63-63 (με εναπομείναντα χρόνο 1:46)! Στα 59΄΄ ο Κλαϊμπερν ευστόχησε σε 1 βολή μετά το φάουλ του Ουίλιαμς-Γκος, αλλά ο Σπανούλης αυτή τη φορά έκανε airball έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Το 5ο φάουλ του Παπανικολάου ξανάστειλε τον Κλαϊμπερν στη γραμμή του βολών, 66-63. Άστοχος ο Ουίλιαμς-Γκος σε δίποντο, αλλά και ο Τουπάν σε τρίποντο που είχε πάρει και το επιθετικό ριμπάουντ στα 11 δεύτερα. Ο Κάιλ Χάινς μάζεψε ένα υπερπολύτιμο αμυντικό ριμπάουντ για τους Ρώσους και μετά το φάουλ του Σπανούλη, ο Κόρεϊ Χίγκινς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 68-63. Στα 5΄΄ ο Πρίντεζης έκανε το 68-65, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά, αφού ο ίδιος για να σταματήσει το χρόνο έκανε φάουλ στον Χίγκινς κι αυτός με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό, 69-65.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Λότερμοζερ (Γερμανία), Σίλβα (Πορτογαλία)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (6), Βορόντσεβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17, Χίγκινς 11, Χάκετ, Κουλαγκίν 2, Χάινς 6, Χάντερ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 13 (3), Τουπάν, Σπανούλης 16 (3), Τιμά, Μιλουτίνοβ 7, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ουραγό Άλμπα Βερολίνου 84-75 και διασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας

Ολυμπιακός: Νίκη με 3-2 επί της Φενέρμπαχτσε και προβάδισμα πρόκρισης