Euroleague: Πρωταθλήτρια η Ρεάλ νίκησε 78-59 τον Ολυμπιακό

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Μπάσκετ, Ολυμπιακός, Ρεάλ Μαδρίτης,

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2015 στο μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε, αλλά παραμένει “θρύλος”, αφού κατάφερε να παίξει σ έναν ακόμη τελικό.

Σε ένα σπουδαίο ματς στη Μαδρίτη η οικοδέσποινα Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ολυμπιακού που ήταν απελπιστικά άστοχος και στα σουτ αλλά κυρίως στις βολές.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει παιχνίδι ανάλογο του ημιτελικού με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έτσι ηττήθηκε με 78-59 από τη Ρεάλ , με τους Μαδριλένους να κατακτούν το 9ο τρόπαιο της ιστορίας τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν τη μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Κάρολ τους «σκότωσε», κόβοντάς τους τα… φτερά.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους, με τον Πρίντεζη να προσθέτει άλλους 11. Από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Αμερικανός γκαρντ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-28, 53-46, 78-59

Ο Ματίας Λεσόρ σε ρόλο οργανωτή κερκίδας στο ΟΠΑΠ Game Time

Έγραψαν Ιστορία οι νέοι του Ολυμπιακού – Στον τελικό του Youth League

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα