Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
info@tribune.gr

4η στον κόσμο η Εθνική Εφήβων στο μπάσκετ

Διαβάστε σχετικά για Εθνική Μπάσκετ Εφήβων,

Την 4η θέση πήρε η Εθνική Εφήβων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα μπάσκετ που διεξήχθη στο Ηράκλειο της Κρήτης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στον «μικρό τελικό» από την Τουρκία με 71-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-36, 44-56, 71-80

Χωρίς τον Χαραλαμπόπουλο και με την ήττα στα ημιτελικά από τις ΗΠΑ να βαραίνει ακόμη, η ελληνική ομάδα έδειχνε από την αρχή «μουδιασμένη» κι έτσι η Τουρκία, χωρίς να παρουσιάζει κάτι ιδιαίτερο, είχε τον πρώτο λόγο. Ωστόσο η λήξη του δεκάλεπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 16-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τουρκία πήρε ένα προβάδισμα και το διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου (+5).

Η Ελλάδα αναζητούσε λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν τις έβρισκε εύκολα. Μόνο ο Τάιλερ Ντόρσεϊ προσπαθούσε να δώσει ενέργεια, όμως η Τουρκία κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στο +15 για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο +12 (44-56).

Οι Τούρκοι συνέχισαν να «πατάνε» πιο γερά στο γήπεδο, η ελληνική ομάδα έκανε μια ύστατη προσπάθεια στα μισά της τέταρτης περιόδου, όταν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (54-63), αλλά και πάλι η Τουρκία κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, επανήλθε στο +12 (55-67) για να κλείσει τελικά ο αγώνες στο 80-71, με την τουρκική ομάδα να παίρνει την 3η θέση στη διοργάνωση και την ελληνική ομάδα να μένει εκτός βάθρου.