Μπάσκετ: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Διαβάστε σχετικά για Μπάσκετ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός,

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 82-71 στο ΟΑΚΑ, στο πέμπτο καθοριστικό παιχνίδι της σειράς των τελικών, έκανε το 3-2 και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Καθ΄ όλη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 21 πόντους διαφοράς υπέρ των πρασίνων στο 53-32. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντεπιτεθεί και κατάφερε να μειώσει το σκορ στους έξι πόντους, αλλά τελικά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το ταμπλό στο τέλος του παιχνιδιού να γράφει 82-71.

Έγραψαν Ιστορία οι νέοι του Ολυμπιακού – Στον τελικό του Youth League

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Παναθηναϊκός: Νίκησε με ανατροπή 3-1 τη Λαμία και προσωρινά στην κορυφή

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα