Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
info@tribune.gr

Η ΑΕΚ νίκησε 78-69 τη Στρασμπούρ και “βλέπει” φάιναλ φορ

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Μπάσκετ,

Με τον κόσμο να αποτελεί τον έκτο και καθοριστικό παίκτη, η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο φάιναλ φορ του Basketball Champions League.

Η Ένωση επικράτησε με 78-69 της Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης, και πλέον καλείται να υπερασπιστεί το +9 στη ρεβάνς της 4ης Απριλίου, επί γαλλικού εδάφους.

Οι περίπου 12.000 φίλαθλοι της ΑΕΚ που βρέθηκαν σήμερα στο ΟΑΚΑ εμψύχωσαν την ΑΕΚ όταν έπρεπε, με την Ένωση να ενεργοποιεί την άμυνα της και με ένα ξέσπασμα (επιμέρους σκορ 18-2) να μετατρέπει το εις βάρος 60-64 στο 33΄ σε 78-66 στο 38΄, μπαίνοντας σε τροχιά νίκης. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κέβιν Πάντερ με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντούσαν Σάκοτα (12π.) και Μάνι Χάρις (12π.).

Από την ομάδα του Βενσάν Κολέ ξεχώρισε ο γνώριμος μας από τη θητεία στον Παναθηναϊκό, Ζακ Ράιτ, με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 6 (6 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (2), Σάκοτα 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 16 λεπτά), Χάρις 12 (4/12 σουτ), Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 5, Ξανθόπουλος 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Μποστ 9 (3/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαμπεϊρί 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λελούπ, Ράντολφ 12 (2), Ράιτ 15 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άτκινς 4, Μπιλάν 1, Ίνγκλις 6, Λόγκαν 7 (1/6 τρίποντα).

Διαβάστε περισσότερα άρθρα

Ο Ματίας Λεσόρ σε ρόλο οργανωτή κερκίδας στο ΟΠΑΠ Game Time

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

ΑΕΚ-Άρης 2-0 και πρώτη η Ένωση με παιχνίδι παραπάνω

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα

Ο Σταύρος Σβήγκος στο ΟΠΑΠ Game Time: «Ματίας Αλμέιδα πάρε με στην ΑΕΚ»