Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
info@tribune.gr

Champions League: Τρίτη σερί ήττα ο Ολυμπιακός 1-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη από την Μάντσεστερ Σίτι για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με γκολ του Φόντεν πήραν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για τα νοκ άουτ. Οι πολλές απουσίες, επηρέασαν τους «ερυθρόλευκους» που έκαναν την πρώτη τελική στο 89’.

Το παιχνίδι άρχισε με ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του μεγάλου Ντιέγκο Μαραντόνα.

Η Μάντσεστερ Σίτι με το «καλημέρα» ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να περάσει και το κέντρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκτός από το φαβορί του ομίλου είχαν να αντιμετωπίσουν και τις πάρα πολλές απουσίες, με αποτέλεσμα να μπουν επιφυλακτικά στο γήπεδο.

Η ασφυκτική πίεση ωστόσο των Άγγλων δεν είχε μετατραπεί σε μία κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίωρο.

Η πρώτη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 31’ όταν ο Σα νίκησε τον Ζεσούς σε τετ α τετ και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα η Σίτι άνοιξε το σκορ. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Στέρλινγκ έδωσε με τακουνάκι στον Φόντεν κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή καθώς στην αρχή της φάσης είχε γίνει φάουλ στον Ντρέγκερ.

Οι Πολίτες συνέχισαν την πίεσή τους και στο 45+1’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν κι ένα δεύτερο τέρμα.

Ο Στέρλινγκ εκτέλεσε το φάουλ από πολύ καλή θέση, αλλά ο Σα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του, με αποτέλεσμα να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Παρόλα αυτά όμως οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην εστία του Εντερσον.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα είχαν τις ευκαιρίες, αλλά οι τελικές φάσες που δημιουργούσαν δεν ανησυχούσαν τον Σα.

Στο 89’ ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη του ευκαιρία, αλλά το σουτ του Φορτούνη πέρασε άουτ.

Η Σίτι με αυτή τη νίκη έφτασε στους 12 βαθμούς κι εξασφάλισε την πρόκριση.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 3 και θα χρειαστεί δύο νίκες στα τελευταία για να μπορεί να διεκδικήσει την πρόκριση.

Διαιτητής: Ντάβιντε Μάσα (Ιταλία)

Κάρτες: Ραφίνια – Στέρλινγκ, Ντίας, Γκουντογκάν

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (66’ Βρουσάι), Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Μπα, Εμβιλά, Πέπε (71’ Μπουχαλάκης), Καμαρά, Μασούρας (78’ Σουντανί), Φορτούνης

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαντιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Μεντί (78’ Ζιντσένκο), Ντίας, Στόουνς, Ρόντρι (76’ Φερναντίνιο), Γκουντογκάν (86’ Ντόιλ), Φόντεν, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ (76’ Μαχρέζ), Ζεσούς (78’ Αγουέρο).

Διαβάστε περισσότερα άρθρα

Πογέτ: Τεράστια λύπη, οι παίκτες είναι συντετριμμένοι

Εθνική Ελλάδας: Η Γεωργία την απέκλεισε στα πέναλτι από του EURO 2024

Η Ελλάδα ισοπέδωσε το Καζακστάν (5-0) και πλησιάζει το όνειρο της συμμετοχής στα τελικά του EURO 2024

Ολυμπιακός: Νίκησε 80-64 τη Βιλερμπάν και παρέμεινε σε τροχιά εξάδας

Ο Βασίλης Λάκης στο ΟΠΑΠ Game Time: «Το ματς της δεκαετίας για την Εθνική Ομάδα»