Ένατη σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού (68-66)

Διαβάστε σχετικά για Μπάσκετ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός,

Ο Ολυμπιακός νίκησε για 9η διαδοχική φορά τον Παναθηναϊκό σε Ελλάδα και Ευρώπη, επικρατώντας με 68-66 στο πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της Basket League φέτος και απέκτησε προβάδισμα για το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ένα ματς με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και χαμηλή παραγωγικότητα και για τις δύο ομάδες κρίθηκε υπέρ του Ολυμπιακού, όταν ο Ντουέιν Μπέικον αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο.

Η ομάδα του Πειραιά παρέμεινε αήττητη στις πρώτες 8 αγωνιστικές, ενώ ο Παναθηναϊκός που έχει αγώνα λιγότερο υποχώρησε στο 5-2.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +10 στην 1η περίοδο (24-14), αλλά έπαθε «black out» στη 2η (11-24 το επιμέρους σκορ), βρέθηκε στο -7 (29-36), αλλά πλησίασε στους 3 πόντους (35-38) στο ημίχρονο.

Και μετά το 49-48 στο 30ο λεπτό, αν και ξέφυγε με 67-63 έδωσε δικαίωμα στους «πράσινους» να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχτηκε ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Ο Μουσταφά Φαλ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ νίκησε τους Παπαγιάννη και Γκουντάιτις στη ρακέτα και ήταν παίκτης «κλειδί» για τους «ερυθρόλευκους».

Από 8 πόντους πέτυχαν οι Ουόκαπ και Κέιναν, ενώ 7 πόντους και 6 ασίστ ήταν η συγκομιδή του Κώστα Σλούκα.

Με 20 πόντους ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο κορυφαίος… αλλά και ο μοιραίος των «πρασίνων».

Ο Αμερικανός μετρούσε 13 πόντους στο α΄ μέρος, «σιώπησε» στην 3η περίοδο για να σημειώσει 7 πόντους στην 4η περίοδο… όχι όμως και το πιο κρίσιμο σουτ!

O Oυόλτερς είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, 13 πόντους σημείωσε και ο Πάρις Λι, ενώ 11 πρόσθεσε ο Γιώργος Παπαγιάννης (και 7 ριμπάουντ).

Μπορεί οι «πράσινοι» να είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (31 – 40), αλλά υπέπεσαν και σε 7 περισσότερα λάθη από τους Πειραιώτες, ενώ είχαν και 7 λιγότερες ασίστ. Και στα κλεψίματα ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος (11-6).

Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6/75 (7/26 ο Ολυμπιακός, 7/28 ο Παναθηναϊκός).

Εκτός δωδεκάδας έμεινε από πλευράς Ολυμπιακού ο Ταρίκ Μπλακ, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Μάριους Γκριγκόνις.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (2), Κέιναν 8 (2), Φαλ 17, Βεζένκοφ 22 (2), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (1), Μπολομπόι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Ουόλτερς 13 (1), Ουίλιαμς 4, Μπέικον 20 (2), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης, Καλαϊτζάκης Γ., Πονίτκα 4

Τι σημαίνουν για το ελληνικό ποδόσφαιρο οι μεγάλες προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

Με Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός, με Μπριζ ο ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Conference League

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 3-1 τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»

Euroleague: Νίκη του Παναθηναϊκού επί της Βιλερμπάν (85-67) και επιστροφή στην τρίτη θέση