Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την Μπεσίκτας – Επέστρεψε ο Μανιάτης

Φιλική νίκη μπροστά στους οπαδούς του στο “Καραϊσκάκη” πέτυχε την Κυριακή το βράδυ ο Ολυμπιακός με 2-1 επί της τουρκικής Μπεσίκτας.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε αρκετά καλά μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά μετά οι ποδοσφαιριστές του φάνηκαν να κουράζονται.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν και τα τρία γκολ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 59΄ με το πλασέ του Φινμπόγκασον, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασίστ του Πάρντο από δεξιά.

Στο 87΄ ο Ουϊσάλ με κεφαλιά ισοφάρισε (1-1), ωστόσο, με το πέναλτι του Φουστέρ στο 90΄ (το κέρδισε ο Ντοσεβί από τον Σαχάν) οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη (2-1).

Η είδηση στον αγώνα ήταν η επιστροφή-ρεκόρ του Γιάννη Μανιάτη στην ενεργό δράση, μετά το σοβαρό τραυματισμό του (ρήξη χιαστών) στο ματς κυπέλλου με την ΑΕΚ τον περασμένο Μάρτιο. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μπήκε στο ματς στα πέντε τελευταία λεπτά και αποθεώθηκε από τον κόσμο της ομάδας του.

Έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα 77-69

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία