Γυμανστική: Παγκόσμιος πρωταθλητής στους κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας

Την πιο χρυσή σελίδα στην καριέρα του έγραψε το Σάββατο το απόγευμα ο Λευτέρης Πετρούνιας, που αναδείχθηκε πρώτος των πρώτων στους κρίκους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής της Γλασκώβης, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, το 2016.

Ο 25χρονος Έλληνας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγαπημένο του όργανο τους κρίκους με 15,800 βαθμούς (βαθμός δυσκολίας: 6,800, βαθμός εκτέλεσης: 9,000).

Πίσω από τον Έλληνα αθλητή τερμάτισαν οι δύο Κινέζοι αντίπαλοί του, οι οποίοι είχαν τα προγράμματα με τον υψηλότερο συντελεστή δυσκολίας: ο Χάο Γιόου με 15,733 βαθμούς και ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Γιανγκ Λιου με 15,700 β.

Για τον Πετρούνια είναι το ιδανικό τέλος μιας φανταστικής χρονιάς, αφού τον Απρίλιο είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονπελιέ και τον Ιούνιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, έχοντας νικήσει σε 5 από τις 6 διοργανώσεις που έχει δώσει εντός του 2015.

Ασημένιος ο Λευτέρης Πετρούνιας στο Παγκόσμιο (βίντεο)

Βασιλική Μιλλούση: Ο Λευτέρης Πετρούνιας δεν ήθελε να κοινοποιήσουμε τον γάμο μας