2-0 η ΑΕΚ τον Παναιτωλικό και στη 2η θέση της βαθμολογίας

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Ποδόσφαιρο,

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η ΑΕΚ, προσπερνώντας Παναθηναϊκό και Πανιώνιο μετά την νίκη της με 2-0 την Κυριακή το απόγευμα στο ΟΑΚΑ, επί του Παναιτωλικού.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη της σεζόν και πέμπτη στην έδρα της για την ομάδα του “Δικεφάλου”.

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ ήρθε από κόρνερ στο 44ο λεπτό, με τον Γιάκομπ Γιόχανσον να σκοράρει σε δεύτερο σερί ματς.

Το δεύτερο γκολ το πέτυχε στο 74ο λεπτό ο Πλατέλλας μετά από ασίστ του Τζεμπούρ.

Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολο στις καθυστερήσεις καθώς ο τερματοφύακας του Παναιωτλικού Κυριακίδης απέκρουσε πέναλτι του Μάνταλου, που είχε καταλογιστεί σε μαρκάρισμα του Μάκου στον Τζεμπούρ.

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Μπαρόχα, Ντίντακ, Άρθο (85’ Λαμπρόπουλος), Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σιμόες, Μάνταλος, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα, Μπουονανότε (60’ Πλατέλλας), Αραβίδης (69’ Τζεμπούρ)

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας (80’ Ζαρκάδας), Κούσας, Μάκος, Μάρτιν, Παπάζογλου, Πάουλο, Ουαρντά (68’ Κουτρομάνος), Βιγιαφάνες, Κάπελ (58’ Ρουσκουγιέδα), Μαρκόφσκι

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία

Μαρίνα Σάττι: Το «Ζάρι» challenge στο ΟΠΑΠ Game Time – Τι ομάδα είναι (βίντεο)

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός: Οι νέοι του πήραν το UEFA Youth League με «τριάρα» στη Μίλαν