Euro 2016: Η Πορτογαλία νίκησε στα πέναλτι την Πολωνία και πέρασε στους “4”

Euro 2016: Η Πορτογαλία  νίκησε στα πέναλτι την Πολωνία και πέρασε στους “4”
Διαβάστε σχετικά για Euro 2016, Ποδόσφαιρο, Πολωνία, Πορτογαλία,

Η Πορτογαλία νίκησε στα πέναλτι την Πολωνία και πέρασε στους “4” του Euro 2016. Στη διάρκεια του κανονικού αγώνα, στη Μασσαλία, οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1, ενώ το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην μισάωρη παράταση, για να παιχτεί η πρόκριση στα πέναλτι όπου η ομάδα του Σάντος νίκησε με 5-3.

Μοιραίος παίκτης για την Πολωνία αποδείχτηκε ο Μπλαστσικόφσκι το πέναλτι του οποίου απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Πορτογαλίας Πατρίσιο αφήνοντας πίσω την ομάδα του με σκορ 3-4.

Το τελευταίο πέναλτι για την Πορτογαλία χτύπησε ο Κουαρέσμα και ευστόχησε στέλνοντας την Πορτογαλία στα ημιτελικά με 5-3 στα πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια της συνάντησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν 1-1, με τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και τον Ρενάτο Σάντσες να ισοφαρίζει σο 33΄.

Στον ημιτελικό η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα αντιμετωπίσει το νικητή της συνάντησης Βέλγιο-Ουαλία.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Άνταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Παζντάν, Γεντρέιτσικ, Μαζίνσκι (98΄ Γιοντλόβιτς), Μίλικ, Λεβαντόφσκι, Κριχόβιακ, Γκροσίτσκι (81΄ Καπούστκα), Γκλικ, Μπλαστσικόφσκι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ζοσέ Φόντε (80΄ Κουαρέσμα), Κ. Ρονάλντο, Ζοάο Μάριο, Γουίλιαμ Καρβάλιο (96΄ Ντανίλο), Ρενάτο Σάντσες, Νάνι, Ελισέου, Σέντρικ, Άντριεν Σίλβα (73΄ Μουτίνιο).

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός: Οι νέοι του πήραν το UEFA Youth League με «τριάρα» στη Μίλαν