Αυτές οι ομάδες πέρασαν στα πλέι οφ του Champions League

Διαβάστε σχετικά για Champions League, Ποδόσφαιρο,

Πέντε ομάδες προκρίθηκαν την Τρίτη, άλλες δέκα την Τετάρτη (δυστυχώς δεν ήταν ανάμεσά τους Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ) και θ’ ανταμώσουν στα πλέι οφ του Champions League με τις πέντε που ήδη περίμεναν εκεί (Ρόμα, Βιγιαρεάλ, Μαν. Σίτι, Πόρτο και Γκλάντμπαχ). Την Παρασκευή η κλήρωση για τα ζευγάρια, από τα οποία θα προκύψουν οι δέκα θριαμβευτές που θα μπουν στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο αποψινό πρόγραμμα, ξεχωρίζει η μεγάλη νίκη της Μονακό κόντρα στην Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα με σκορ 3-1, που… υποβίβασε στα πλέι οφ του Europa τους Τούρκους, με την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ να προχωρά στο «κυνήγι» για τ’ αστέρια.

Η Ροστόφ έφυγε με σπουδαίο διπλό στο Βέλγιο και με 2-0 πέταξε εκτός της Άντερλεχτ, η Σέλτικ βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις (με πέναλτι) και επικρατώντας 2-1 συνεχίζει στα πλέι οφ (με την «τίμια» Αστάνα να μένει εκτός), ενώ η Γιουνγκ Μπόις πήρε στα πέναλτι παλικαρίσια πρόκριση κόντρα στην ισχυρή Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο ελβετικός σύλλογος «ισοφάρισε» την ήττα του πρώτου αγώνα (επικρατώντας 2-0 στο 90λεπτο) και στη «ρώσικη ρουλέτα»… υπέταξε τους Ουκρανούς.

Τα αποτελέσματα στο Champions League
Τρίτη 2/8

Ντάνταλκ-Μπάτε Μπορίσοφ 3-0 (0-1)

Ερυθρός Αστέρας-Λουντογκόρετς 2-4 στην παράταση (2-2)

ΑΠΟΕΛ-Ρόζενμποργκ 3-0 (1-2)

Ντιναμό Τιφλίδας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (0-2)

Κοπεγχάγη-Άστρα Γιουργκιού 3-0 (1-1)

Στεάουα Βουκουρεστίου-Σπάρτα Πράγας 2-0 (1-1)

Γιουνγκ Μπόις-Σαχτάρ 4-2 στα πέναλτι (2-0 κ.α) (0-2)

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr

Πογέτ: Τεράστια λύπη, οι παίκτες είναι συντετριμμένοι

Εθνική Ελλάδας: Η Γεωργία την απέκλεισε στα πέναλτι από του EURO 2024

Η Ελλάδα ισοπέδωσε το Καζακστάν (5-0) και πλησιάζει το όνειρο της συμμετοχής στα τελικά του EURO 2024

Ο Βασίλης Λάκης στο ΟΠΑΠ Game Time: «Το ματς της δεκαετίας για την Εθνική Ομάδα»

Αδιανόητο ξύλο στον αγώνα Τραμπζονσπόρ-Φενέρμπαχτσε μεταξύ ποδοσφαιριστών και οπαδών στο γήπεδο (βίντεο)