Super League: ΑΕΚ-Πλατανιάς 3-0

Άργησε αλλά τελικά σκόραρε και μάλιστα τρεις φορές η ΑΕΚ παίρνοντας την νίκη από τον Πλατανιά, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Με τα γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 77΄, 90΄ και του Χρήστου Αραβίδη στο 87΄ η Ένωση επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά, αν και το σκορ δεν δείχνει την πραγματική εικόνα της Ένωσης.

Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν τέτοια που με το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου μερίδα των οπαδών αποδοκίμασαν τους παίκτες που κατευθύνονταν προς τα αποδυτήρια.

Ο Πλατανιάς στάθηκε πάρα πολύ καλά στο πρώτο μέρος και σε γενικές γραμμές δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους, που σε ένα ακόμη εντός έδρας ματς εμφάνισαν αδυναμία στη δημιουργία φάσεων, σε συνδυασμό με κακή κυκλοφορία της μπάλας.

Για 75 λεπτά η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια με την ΑΕΚ να θέλει αλλά να μην μπορεί. Στο τελευταίο 15λεπτο, όμως, μίλησαν, ο αρχηγός και ο αγαπημένος της εξέδρας και ήρθε η ευρεία νικη.

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (63΄ Γαλανόπουλος), Αραβίδης, Μάνταλος, Πατίτο (90΄+2 Τσέλιος), Αλμέιδα (63΄ Πέκχαρτ)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ.Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Κάργας (80΄ Γουνδουλάκης), Καρυπίδης, Γιορέντε, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Αποστολόπουλος (67΄ Μενδρινός), Ντεβέσα (67΄ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης

Πογέτ: Τεράστια λύπη, οι παίκτες είναι συντετριμμένοι

Εθνική Ελλάδας: Η Γεωργία την απέκλεισε στα πέναλτι από του EURO 2024

Η Ελλάδα ισοπέδωσε το Καζακστάν (5-0) και πλησιάζει το όνειρο της συμμετοχής στα τελικά του EURO 2024

Ο Βασίλης Λάκης στο ΟΠΑΠ Game Time: «Το ματς της δεκαετίας για την Εθνική Ομάδα»

Αδιανόητο ξύλο στον αγώνα Τραμπζονσπόρ-Φενέρμπαχτσε μεταξύ ποδοσφαιριστών και οπαδών στο γήπεδο (βίντεο)