Μουντιάλ: Ολλανδία – Αυστραλία 3-2

Μουντιάλ: Ολλανδία – Αυστραλία  3-2

Δυσκολεύτηκαν οι Ολλανδοί να νικήσουν την Αυστραλία στο «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε , αλλά τελικά κατάφεραν να κάνουν το 3-2 και να προσθέσουν άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους στο Μουντιάλ.

Το σκορ πάντως άνοιξε η Ολλανδία στο 20ο λεπτό με τον Ρόμπεν, ύστερα από εξαιρετική κούρσα και τελείωμα με το αριστερό.

Οι Αυστραλοί ισοφάρισαν, άμεσα, μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ του δέχτηκαν . Το 1-1 έκανε με απίστευτο βολέ ο Κέιχιλ. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ολλανδούς στο 54΄υπέπεσαν σε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γέντινακ κάνοντας το 2-1 για την Αυστραλία.

Άμεση ήταν όμως και η απάντηση των Ολλανδών που τέσσερα λεπτά αργότερα στο 58΄ισοφάρησαν σε 2-2 με τον συνήθη ύποπτο Φαν Πέρσι.

Τελικά οι «Οράνιε» , κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με γκολ του Ντεπάι στο 68΄, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 3-2 .

Η Ολλανδία έφτασε στους έξι βαθμούς στον 2ο όμιλο και είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση, ενώ η Αυστραλία παρέμεινε χωρίς βαθμούς και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση, ότι κι αν κάνει στον τελευταίο αγώνα της με την Ισπανία.

Σκωτικός Τύπος: Το Ύπατο Συμβούλιο δια την Ελλάδα επαναδιαβεβαίωσε σχέσεις με τα Ύπατα Βραζιλίας και Αργεντινής – Ύπατοι από Κεντρική και Νότια Αμερική στην Αθήνα

Ο Μακρόν θέλει να στείλει ΝΑΤΟϊκά στρατεύματα να πολεμήσουν τους Ρώσους – Το ΝΑΤΟ αρνείται και στη Γαλλία τον αποδοκιμάζουν

Ευρωμπάσκετ 2025: Πέρασε νικηφόρα από τη Χάγη η Εθνική Ελλάδας 74-72 επί της Ολλανδίας

Βίλντερς: «Η Τουρκία πρέπει να αποβληθεί από το ΝΑΤΟ»

Αυστραλία: Γυναίκα ζούσε με τον νεκρό αδελφό της για πέντε χρόνια