Θρίαμβος Τσιτσιπά – Νίκησε με 3-1 τον Φέντερερ

Διαβάστε σχετικά για Αυστραλία, Στέφανος Τσιτσιπάς, Τένις,

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον θεατών και τηλεθεατών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open, επικρατώντας -και μάλιστα με ανατροπή- του Ρότζερ Φέντερερ με 6-7 (11-13), 7-6 (7-3), 7-5 και 7-6 (7-5)!

Ο Ελληνας άσος, «κοίταξε στα μάτια» τον Ελβετό «βασιλιά», ο οποίος χρησιμοποίησε -εκτός από τις αδιαμφισβήτητες ικανότητες του- στην εμπειρία και την ψυχραιμία που επέδειξε όταν «έκαιγε» το κίτρινο μπαλάκι.

Ομως ο ενθουσιασμός, η στοχοπροσήλωση και οι εντυπωσιακές δυνατότητες του 20χρονου Στέφανου, τον οδήγησαν στην ιστορική νίκη!

Η αναμέτρηση ήταν για «γερά νεύρα», καθώς ο Τσιτσιπάς δεν άφησε σε καμμία στιγμή τον Φέντερερ να ξεφύγει.

Και «κτύπησε» όταν η κόπωση, άρχισε να γίνεται …αβάσταχτη για τον Ελβετό.

Κι επειδή …«η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται», οι δύο τενίστες έδωσαν από το πρώτο σετ την …γεύση που θα ακολουθούσε στο ματς.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-1, 4-3 και 5-4 και 6-5, όμως ο Ελβετός ισοφάρισε για ακόμη μία φορά (6-6), οδηγώντας το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί, το …έργο συνεχίσθηκε σε ανάλογο ρυθμό και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπου ο Φέντερερ αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και επικράτησε με 13-11!

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Στέφανο να «κοιτά στα μάτια» τον Φέντερερ.

Τα γκέιμ 1-1, 2-2 και 3-3, αφού ο Τσιτσιπάς «έσβησε» τρία μπρέικ πόιντ του Ελβετού!

Ο «βασιλιάς» προηγήθηκε με 4-3 κι ενώ φαινόταν πως θα ξεφύγει με δύο γκέιμ, ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και ισοφάρισε ξανά (4-4).

Ακολούθησε ένα «λαβ σέρβις γκέιμ» από τον Φέντερερ, αλλά ο Στέφανος δεν άφησε τον αντίπαλο του να πάρει το σετ, ισοφαρίζοντας εκ νέου (5-5).

Συνεχίζοντας την «ρώσικη ρουλέτα», ο Ελβετός προηγήθηκε 6-5, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 6-6 και κατάφερε να πάρει το σετ στο τάι μπρέικ με 7-3!

Ο Ελληνας πρωταθλητής, διατήρησε την ψυχραιμία και την συγκέντρωση του και στο τρίτο σετ.

Και μάλιστα δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα! Προηγήθηκε 1-0, 2-1, 3-2, 4-3, 5-4 και 6-5 για να πάρει το σετ με 7-5 «σπάζοντας» το σερβίς του Φέντερερ στο τελευταίο γκέιμ!

Ηταν η ώρα, που ο διάσημος «αστέρας» του παγκοσμίου τένις, έχει αρχίσει και κουράζεται…

Με «φτερά» στα χέρια και στα πόδια, ο Τσιτσιπάς μπήκε στο τέταρτο σετ, με σκοπό να «τελειώσει» τον Ελβετό.

Ο Στέφανος είναι γεννημένος και όχι «εκκολαπτόμενος» πρωταθλητής.

Γνωρίζει άριστα την ψυχολογία του αθλητή και η βελτίωση του στους εξωαγωνιστικούς τομείς, είναι εκπληκτική.

Αντιλαμβανόμενος λοιπόν, ότι ο Φέντερερ κουράζεται, εκμεταλλεύθηκε στο μέγιστο, την …πτώση της ψυχολογίας του Ελβετού που συνοδεύθηκε από την κόπωση.

Ετσι, ο νεαρός άσος, προηγήθηκε 1-0, 2-1, 3-2, 4-3, 5-4 και 6-5, για να φθάσει στον ιστορικό θρίαμβο (7-5), μέσω ακόμη ενός τάι μπρέϊκ!

Σε κάθε περίπτωση, λοιπόν, εξαιρετική η εμφάνιση του Ελληνα άσου, που δεν άφησε τον Φέντερερ ούτε μία στιγμή να θεωρήσει ότι θα ήταν εύκολος αντίπαλος.

Αλλωστε, τα λόγια θαυμασμού και σεβασμού του «βασιλιά» για τον «πιτσιρικά», αποδεικνύουν ότι το μέλλον του Τσιτσιπά διαγράφεται λαμπρό.

Και ακόμη μία απόδειξη, το γεγονός ότι όταν σε ηλικία 20 ετών, κρατάς μέσα στο κορτ τον κορυφαίο όλων των εποχών για σχεδόν τέσσερις ώρες κι επικρατείς με τρία τάϊ μπρέϊκ, τότε η κορυφή δεν είναι μακρυά…

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «8» θα είναι ο Ισπανός, Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, που επικράτησε με 3-2 του Κροάτη, Μαρίν Τσίλιτς.

Αυστραλία: Γυναίκα ζούσε με τον νεκρό αδελφό της για πέντε χρόνια