Ο Ολυμπιακός έχασε 65-64 από τη Μακάμπι και απομακρύνθηκε από την τετράδα

Διαβάστε σχετικά για Μακαμπί Τελ Αβίβ, Μπάσκετ, Ολυμπιακός,

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες στο Τελ Αβίβ, βλέποντας την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague να απομακρύνεται, καθώς η διαφορά του από την 4η Αναντολού Εφές (ρεκόρ 14-8) αυξήθηκε στις 2 νίκες (ρεκόρ 12-10 οι Πειραιώτες).

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με το τελικό 65-64 από την Μακάμπι, για την 22η αγωνιστική, με τον πρώην τεχνικό του Ολυμπιακού, Γιάννη Σφαιρόπουλο, να βάζει για τα καλά τους Ισραηλινούς στο κόλπο της πρόκρισης στα πλέι οφ (ρεκόρ 10-12).

Η υπερπροσπάθεια του Σπανούλη στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αρκετή για τους «ερυθρόλευκους», καθώς το καλάθι του Γουίλμπεκιν στα 4,4’’ πριν τη λήξη και το άστοχο του Πρίντεζη, τους υποχρέωσαν στην ήττα (65-64) από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που ήταν η τρίτη συνεχόμενη, με το ρεκόρ τους να πέφτει στο 12-10.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ουραγό Άλμπα Βερολίνου 84-75 και διασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας

Ολυμπιακός: Νίκη με 3-2 επί της Φενέρμπαχτσε και προβάδισμα πρόκρισης