Στους «32» του Europa League ο Ολυμπιακός – Νίκησε 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ολυμπιακός με γκολ από πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 88ο λεπτό νίκησε με 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα στην έκτη αγωνιστική του Champions League και πήρε την πρόκριση για την φάση των «32» του Εuropa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά το 5΄ πραγματοποίησαν διαδοχικές ευκαιρίες με τους Γκιλιέρμε, Μασούρα και Ελ Αραμπί να μην μετουσιώνουν τις ευκαιρίες σε γκολ.

Όσο ο χρόνος κυλούσε η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έβρισκε συνεχώς περισσότερους χώρους, πατώντας όλο και καλύτερα επιθετικά.

Ενδεικτικό είναι πως στο 23′ ο Ποντένσε έβγαλε μία εκπληκτική κάθετη πάσαν στον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν τελείωσε όπως θα έπρεπε την φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» δε σταματούσαν να εκμεταλλεύονται τους χώρους, δημιουργώντας μεγάλες ευκαιρίες στο 26′, 32′, 34′ με Ποντένσε, Καμαρά και Ελ Αραμπί.

Ωστόσο, η επιθετική δυστοκία παρέμενε και ο Ερυθρός παραλίγο να κάνει τη ζημιά, δη ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μάρκο Μαρίν, ο οποίος κέρδισε στο 41′ πέναλτι από τον Γκιλιέρμε.

Ο εκτελεστής του πέναλτι, Τομανέ βρήκε δοκάρι, κάνοντας μεγάλο «δώρο» στον Ολυμπιακό να μη βρίσκεται σε τόσο μειονεκτική θέση.

Ουσιαστικά η ελληνική ομάδα είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς όμως οι Σέρβοι είχαν τη μεγαλύτερη φάση του πρώτου 45λεπτου, με τον Μάριν να κερδίζει πέναλτι αλλά τον Τομανέ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε από εκεί που το άφησε.

Κυριαρχία, πληθώρα φάσεων, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ελ Αραμπί στο 59′ έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα.

Στο 63′ και στο 70′ ο Ποντένσε, αν και βρισκόταν σε θέση ισχύος δε κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ωστόσο, οι Πειραιώτες δικαιώθηκαν στο τέλος του παιχνιδιού, καθώς ο Ζάντερ στο 86′ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και στο 88′ ο Ελ Αραμπί έστησε την μπάλα και έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

Τέλος το ευρωπαϊκό όνειρο του ΠΑΟΚ – Έχασε από τη Μπριζ 2-0 στην Τούμπα

«Μπάχαλο» η Κλαμπ Μπριζ: «Ανταρσία» Όλσεν – Έφυγε από την Ελλάδα λίγο πριν τη ρεβάνς με ΠΑΟΚ

ΑΕΚ-Άρης 2-0 και πρώτη η Ένωση με παιχνίδι παραπάνω

Παναθηναϊκός: Νίκησε με ανατροπή 3-1 τη Λαμία και προσωρινά στην κορυφή