Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ και τον «γκρέμισε» από την κορυφή

Διαβάστε σχετικά για Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Ποδόσφαιρο,

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι, καθώς επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μακέντα και Χατζηγιοβάνης τα γκολ των «πρασίνων» που «γκρέμισαν» τον «Δικέφαλο του βορρά» από την κορυφή.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ με πέναλτι του Μακέντα στο 49’, από ανατροπή του Δώνη από τον Ίνγκασον, με τον Ιταλό να επιστρέφει στα γκολ μετά από δύο ματς, φτάνοντας πλέον οκτώ.

Ενώ ο Χατζηγιοβάνης βρήκε δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, παίρνοντας το «δώρο» του Ίνγκασον και διαμορφώνοντας από το 56ο λεπτό το τελικό σκορ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η μη αποβολή του Γιαννούλη, ενώ δεν υπήρξε καν κάρτα στο 40’, αλλά και ο σωστός μη καταλογισμός του γκολ που πέτυχε ο Μακέντα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, για χέρι με τη χρήση VAR.

Πλέον, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός παραμένει μόνος τέταρτος, έχοντας 37 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να μένει στους 52 πόντους και την δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -2 από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης (71’ Ανουάρ), Νάγκι, Ζαχίντ (83’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (77’ Νούνες), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (60’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Λημνιός, Μίσιτς, Βεϊρίνια (71’ Πέλκας), Σφιντέρσκι (70’ Άκπομ).

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία

«Βόμβα» Αταμάν μετά την ήττα από την Μακάμπι: Αν δεν πάμε Final Four, φεύγω από τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός: Έχασε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ 91-87 και έχασε και το πλεονέκτημα