Ακάθεκτος ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Πανθεσσαλικό τον Βόλο 2-0

Διαβάστε σχετικά για Βόλος, Παναθηναϊκός, Ποδόσφαιρο,

Με δύο γκολ απ’ τους δύο φορ του Φώτη Ιωαννίδη και Άντρας Σπόραρ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Βόλο με 2-0 στο «Πανθεσσαλικό» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play off, παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πάει πλέον για έναν «τελικό» τίτλου την προσεχή Κυριακή (30/4) με την ΑΕΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Η αμυντική τακτική της θεσσαλικής ομάδας δυσκόλεψε πολύ τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο, και δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ξεκίνησε με… γκολ από τα αποδυτήρια για τους «πράσινους», καθώς μόλις στο 46’ ο Κώτσιρας πάσαρε δεξιά στο χώρο στον Μαντσίνι ο οποίος γύρισε παράλληλα στη μικρή περιοχή όπου ο επερχόμενος Ιωαννίδης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1!

Στο 65ο λεπτό, ο Μαντσίνι έβγαλε ακόμη μία σέντρα ακριβείας, αυτή τη φορά προς τον Σπόραρ, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Σιέλης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης (46’ Μπαριέντος), Μεταξάς (82’ Οικονομόπουλος), Γκάγκι (67’ Σι), Τσιρίνος (67’ Πιρές), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (74’ Πούχατς), Ρουμπέν, Τσέριν (68’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (60’ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (69’ Κλεϊνχέισλερ), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ).

Μαγικός Ολυμπιακός 4-2 την Άστον Βίλα και με το ένα πόδι στον τελικό του Conference League

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι 95-88 και πάει για την πρόκριση στο ΟΑΚΑ

Euroleague: Σωστά έπραξαν οι διαιτητές στον αγώνα Μακάμπι-Παναθηναϊκός – Τι λέει για το Ολυμπιακος-Μπαρτσελόνα

Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός – Έχασε 85-83 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Άρης υπέταξε τον Παναθηναϊκό (1-0) στη «Λεωφόρο» και σκότωσε τις ελπίδες του για πρωτάθλημα