Έχασε στην παράταση ο Ολυμπιακός με 96-89 από την Λαμποράλ

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Λαμποράλ Κούτσα, Ολυμπιακός,

Την πρώτη του ήττα στην Euroleague έκανε το βράδυ της Παρασκευής στη Βιτόρια ο Ολυμπιακός από τη Λαμποράλ Κούτσα με 96-89 στην παράταση, με τον κανονικό αγώνα να λήγει 80-80.

Ένας Έλληνας και μάλιστα παλαιός παίκτης του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο καλύτερος παίκτης των Βάσκων.

Ο Μπουρούσης πέτυχε 28 πόντους (6/11 δίποντα, 2/3 τρ. και 10/13 βολές, αλλά και 12 ριμπάουντ, όντας η «αιχμή του δόρατος» για την ομάδα του Περάσοβιτς, η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση μετά από 2 αγωνιστικές.

Για τον Ολυμπικό κορυφαίος ήταν ο Μάτ Λοτζέσκι που πέτυχε επίσης 28 πόντους με 6 στα 7 τρίπομτα, που αποτελούν νέο προσωπικό ρεκόρ του Αμερικανού στην Euroleague.

Στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας έληξε 80-80 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Οι Βάσκοι με δύο σερί τρίποντα από τους Χάνγκα και Κοζέρ ξέφυγαν 86-84, ενώ ο Μπουρούσης με 4 σερί πόντους έκανε το 90-84. Ο Μάντζαρης απάντησε με τρίποντο (90-87), αλλά ο Τζέιμς με νέα «βόμβα» τριών πόντων έδωσε… αέρα 6 πόντων στην ισπανική ομάδα (93-87) και ταυτόχρονα ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στα 41” πριν τη λήξη του επιπλέον χρόνου.

Και πάλι ο Μάντζαρης μείωσε σε 93-89, ενώ απέμεναν 32” για το τέλος, αλλά ο Μπουρούσης με 2/2 βολές και 28 πόντους έκανε το 95-89.Ο Σπανούλης έκανε νέο λάθος στην επίθεση, στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ και όλα είχαν τελειώσει για τον Ολυμπιακό που γνώρισε την πρώτη εφετινή του ήττα στη διοργάνωση.

Έγραψαν Ιστορία οι νέοι του Ολυμπιακού – Στον τελικό του Youth League

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ουραγό Άλμπα Βερολίνου 84-75 και διασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας