Στους “4” του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός, 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας «σφράγισε», όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη.

Οι Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν ουσιαστικά «κλειδώσει» μία θέση στους «4» της διοργάνωσης, μετά το 5-0 του πρώτου αγωνα, έβγαλαν την… υποχρέωση, παίρνοντας ισοπαλία 1-1 από τους Αρκάδες την Τετάρτη, στον επαναληπτικό των δύο ομάδων που διεξήχθη στο «Θ. Κολοκοτρώνης»

Παρά το καλό ξεκίνημα των ερυθρόλευκων στο ματς, οι οποίοι σημειωτέον αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα πήραν το προβάδισμα.

Στο 20ο λεπτό ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες, οι οποίοι σκόραραν και πάλι στο 44′, με το τέρμα τους να ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ από τον επόπτη, καθώς ο σκόρερ, Γιάννου καλυπτόταν.

Χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους πάντως ήταν τα δυνατά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Ευαγγέλου να δείξει 6 κίτρινες κάρτες, την ώρα που θα μπορούσε κάλλιστα να είχε αποβάλει τον νεαρό Τσιμίκα του Ολυμπιακού, ο οποίος σταμάτησε αντικανονικά σε τρεις περιπτώσεις τον Μάσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως η ομάδα του Σίλβα απάντησε με όμορφη κεφαλιά του Ντα Κόστα (54’) και παρά το γεγονός ότι δεν βρήκε ρυθμό δεν απειλήθηκε από την ομάδα του Τερεζόπουλου, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στους «4», χάρη φυσικά στην… προίκα (5-0) της από το πρώτο ματς.

Έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα 77-69

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία