Δύσκολα η ΑΕΚ τον Απόλλωνα Σμύρνης 4-3

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Ποδόσφαιρο,

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στη Super League, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό, πέρασε νικηφόρα με 4-3 από τη Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης για την 12η αγωνιστική και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 22 βαθμούς σε 10 αγώνες.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του, αφού μπήκαν 4 γκολ (τα τρία για την ΑΕΚ) μέσα στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα, η Ένωση προσπέρασε και με 2-4 στο 88΄, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μείωσε στο 94΄, για να υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ ο Μουνιέ, μετά από έλεγχο μέσω VAR, στο 95ο λεπτό, όταν ο Απόλλων ζητούσε πέναλτι για χέρι του Παουλίνιο…

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» που προερχόταν από «διπλό» απέναντι στον ΟΦΗ, στάθηκε εξαιρετικά επιθετικά, όπως φαίνεται και από τα τρία γκολ που πέτυχε, αλλά εν τέλει έμεινε στους 9 βαθμούς μετά από 11 αναμετρήσεις.

Για την ΑΕΚ, δύο γκολ πέτυχε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ (6′ & 25΄), ένα ο Γκαρσία (19΄) και ένα ο Ολιβέιρα (88΄).

Για τον Απόλλωνα σκόραραν οι Μαρκ Φερνάντεθ (8′), Σάββας Τσαμπούρης (66) και Δήμος Μπαξεβανίδης (94΄).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (46΄ Τσιλούλης), Κολ, Σλίβκα, Κιτοκό (70΄ Νταουντα), Μαρκ Φερνάντεθ (80΄ Μουνιέ), Ιωαννίδης (90΄ Καραγκούνης)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Σβάρνας, Μιτάι (81΄ Ινσούα), Σιμόες (68΄ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ, Μάνταλος (68΄ Κρστισιτς), Λιβάγια, Γκαρσία (46΄ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (68΄ Ολιβέιρα)

Έγραψαν Ιστορία οι νέοι του Ολυμπιακού – Στον τελικό του Youth League

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

Τέλος το ευρωπαϊκό όνειρο του ΠΑΟΚ – Έχασε από τη Μπριζ 2-0 στην Τούμπα

«Μπάχαλο» η Κλαμπ Μπριζ: «Ανταρσία» Όλσεν – Έφυγε από την Ελλάδα λίγο πριν τη ρεβάνς με ΠΑΟΚ

ΑΕΚ-Άρης 2-0 και πρώτη η Ένωση με παιχνίδι παραπάνω