Άλμα Ευρώπης για την ΑΕΚ 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Αστέρας Τρίπολης, Ποδόσφαιρο,

«Άλμα Ευρώπης» πραγματοποίησε σήμερα η ΑΕΚ που επικράτησε 3-1 του Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play off.

Η Ένωση πήρε τη νίκη με γκολ του Λόπες στο 85΄ και του Αλμπάνη στο 90+5΄.

Είχε προηγηθεί με τον Γαλανόπουλο στο 39΄, ενώ είχε ισοφαρίσει ο Αστέρας με τον Ριέρα στο 41΄.

Σημάδια ανάκαμψης έδειξε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ήταν καλή δημιουργικά, κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα και «έφτιαξε» φάσεις τις περισσότερες από τις οποίες «καθάρισε» ο Παπαδόπουλος.

Όχι όμως και αυτή του 39΄ όταν ο Μάνταλος (σε μια από τις καλύτερες εφετινές του εμφανίσεις) πέρασε με εξαιρετική προσπάθεια τον αντίπαλό του και έβγαλε ασίστ στον Γαλανόπουλο ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι αυτό το γκολ ήταν ό,τι χρειαζόταν η Ένωση για να ξεμπλοκάρει, οι Αρκάδες ισοφάρισαν.

Σε μία φάση στην οποία οι παίκτες του Ράσταβατς «έκρυψαν τη μπάλα» κα μετά από οκτώ εναλλαγές ο Αντριάν Ριέρα έφτασε απέναντι από τον Αθανασιάδη, τον οποίο κεραυνοβόλησε για το 1-1.

Μόλις δύο λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων…

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλύτερα τους χώρους και δεν απειλήθηκαν σε μεγάλο βαθμό.

Αντίθετα, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο 64΄ όταν η «οβίδα» του Ματίας Ιγκλέσιας τράνταξε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Μουνάφο σκόραρε από οριακή θέση οφσάιντ.

Στο 77΄ η κεφαλιά του Μπαράλες έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Αθανασιάδη.

Χωρίς να είναι τόσο καλή όσο στο α΄ ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί στο 85΄.

Από μπαλιά του Μάνταλου στο πίσω δοκάρι, πετάχτηκε ο Έλντερ Λόπες και με προβολή έγραψε το 2-1.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από έξοχη πάσα του Κοσίδη, ο Αλμπάνης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Έτσι, η ΑΕΚ πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τον Ιανουάριο και απέκτησε προβάδισμα για τη μάχη της τετράδας καθώς βρίσκεται πλέον πέντε βαθμούς μπροστά από τον 5ο Παναθηναϊκό.

Διαιτητής: Ευαγγέλου

Κίτρινες: Μάνταλος – Βαλιέντε

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστιτσιτς (84΄ Κοσίδης), Γαλανόπουλος (63΄ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (53΄ Αλμπάνης), Ολιβέιρα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρες, Καστάνο (88΄ Χριστόπουλος), ‘Αλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε (88΄ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα (88΄ Κρέσπι), Ριέρα (76΄ Γκόμες), Σίτο (61΄ Ιγκλέσιας), Μπαράλες

Αδιανόητο ξύλο στον αγώνα Τραμπζονσπόρ-Φενέρμπαχτσε μεταξύ ποδοσφαιριστών και οπαδών στο γήπεδο (βίντεο)

Τι σημαίνουν για το ελληνικό ποδόσφαιρο οι μεγάλες προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

Με Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός, με Μπριζ ο ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Conference League

Ο Άρης έριξε από την κορυφή των ΠΑΟΚ 1-0 μέσα στην Τούμπα

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 3-1 τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»