“Tουρκοφάγος” ο Ολυμπιακός, νίκησε 91-87 την Εφές μέσα στη Πόλη

Σε έναν αγώνα θρίλερ που πήγε στην παράταση ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει από την… κόλαση και νίκησε με 91-87 την Εφές μέσα στην Τουρκία για την 5η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκα.

Οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Τούρκοι έκαναν αντεπίθεση από το τρίτο δεκάλεπτο και το έκαναν ντέρμπι. Στο 4ο μπήκαν πιο δυνατά, βρήκαν μεγάλα σουτ με τρίποντα και έναν άστοχο Ολυμπιακό, αλλά στο τέλος παρά την μεγάλη διαφορά ο ΟΣΦΠ το… γύρισε με τους παίκτες του να δείχνουν ψυχή και πάθος.

Στην παράταση στα κρίσιμα σημεία ο Ολυμπιακός βρήκε σουτ και καλές άμυνες και τελικά νίκησε τους άστοχους Τούρκους.

Για τον ΟΣΦΠ αυτή ήταν η 4η νίκη του και είχε πρώτο σκόρερ τον Πρίντεζη με 17 πόντους, 15 είχε ο Χάντερ και ο Χάκετ έβαλε μεγάλα σουτ, ενώ για την ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκρέιντζερ με 26 πόντους (3/5 τρίποντα).

Ολυμπιακός: Τεσσάρα στη Λαμία με το μυαλό στην Άστον Βίλα

Έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα 77-69

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-79) και πάει Βελιγράδι ελπίζοντας

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη