Σφραγίζει την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός – Νίκησε τον Άρη 74-70

Διαβάστε σχετικά για Άρης, Μπάσκετ, Ολυμπιακός,

Ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου στην Α1 μπάσκετ έκανε ο Ολυμπιακός, που νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον Άρη με 70-74.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντοι-πόντο μέχρι το τέλος του, με τον Άρη μάλιστα να περνάει μπροστά 62-58 στο 36ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά όμως, ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα για σεμινάριο και με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 66-68.

Ο Γιώργος Πρίντεζης εν συνεχεία ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, για να “σφραγιστεί” η νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 17 πόντους και είχε 11 ασίστ, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του ενώ για τον Άρη καλύτεροι ήταν οι Ουάιτ με 17 και ΜακΝίλ με 16 πόντους.

Πλέον ο Ολυμπιακός κατακτά την πρώτη θέση κερδίζοντας τον Απόλλωνα Πατρών εκτός έδρας και το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ ενώ ο Άρης διασφαλίζει την τρίτη θέση με μια νίκη είτε απέναντι στο Ρέθυμνο (εκτός) είτε στον Κολοσσό Ρόδου στη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-79) και πάει Βελιγράδι ελπίζοντας

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

«Βόμβα» Αταμάν μετά την ήττα από την Μακάμπι: Αν δεν πάμε Final Four, φεύγω από τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός: Έχασε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ 91-87 και έχασε και το πλεονέκτημα