Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
info@tribune.gr

Η Φενερμπαχτσέ αντίπαλος της ΤΣΣΚΑ στον τελικό της Ευρωλίγκα – Νίκησε τη Λαμποράλ 88-77

Φενερμπαχτσέ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα διεκδικήσουν το βράδυ της Κυριακής 15 Μαίου το τρόπαιο της Euroleague. Η τούρκικη ομάδα «λύγισε» στην παράταση την αντίσταση της Λαμποράλ Κούτσα (88-77), με τους Βάσκους «να φτάνουν στην πηγή αλλά να μην πίνουν νερό».

Με καλάθι του Κώστα Σλούκα στα 25΄΄ πριν το φινάλε, η Φενερμπαχτσέ έμεινε «όρθια» στη «Mercedes-Benz Arena» και οδήγησε τον ημιτελικό με τη Λαμποράλ Κούτσα στην παράταση (72-72). Άτυχη στάθηκε η Λαμποράλ, καθώς είχε την τελευταία επίθεση στο παιχνίδι, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στο σουτ του Άνταμς (μπήκε και βγήκε από το καλάθι) κι έτσι όλα κρίθηκαν στην παράταση.

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (22 πόντους, 10ρ., αλλά άποντος στην παράταση) δεν στάθηκε αρκετή για να στείλει το συγκρότημα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στον τελικό, έστω κι αν ξέφυγε ακόμη και με 8 πόντους στο τελευταίο 10λεπτο. Ο Ντατόμε, όμως, με καθοριστικά τρίποντα, ο Βέσελ από τον οποίο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Τούρκων και στο τέλος ο Σλούκας έδωσαν τη δυνατότητα στην «Φενέρ» να μείνει «ζωντανή» και να πάρει το παιχνίδι στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο έλαμψε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος με 9 πόντους στο διάστημα αυτό είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη της Φενέρ, η οποία μετά την περυσινή αποτυχία της στη Μαδρίτη δείχνει έτοιμη κι αποφασισμένη να σηκώσει το τρόπαιο

Διαβάστε περισσότερα άρθρα

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

EuroLeague: Η Μακάμπι Tελ Αβίβ αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς το Final Four

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ουραγό Άλμπα Βερολίνου 84-75 και διασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας