Κύπελλο Ελλάδος: Λάρισα-ΑΕΚ 2-1

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Κύπελλο Ελλάδος, Λάρισα, Ποδόσφαιρο,

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιτελικού, η Λάρισα έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ! Οι «βυσσινί» επικράτησαν 2-1 με ανατροπή στο AEL FC Arena και διατηρούν το ακέραιο τις ελπίδες τους για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Σοτζέι Μασούντ στο 51΄ άνοιξε το σκορ για την Ενωση, ένα γκολ που ξεσήκωσε θύελλα δικαιολογημένων αντιδράσεων (καθώς ξεκίνησε από φάουλ για κόκκινη του Μοράν και οριακό οφσάιντ του σκόρερ Μασούντ).
Η ΠΑΕ ΑΕΛ εξέδωσε και ανακοίνωση στην οποία τονίζει: «Ζήτω η εξυγίανση! Ο πιο καθαρός ημιτελικός της Ελλάδος… Δεν πρόκειται ποτέ να φτιάξει τίποτα. Η λέξη ντροπή είναι πολύ λίγη γι αυτό που ζούμε».

Η Λάρισα ισοφάρισε με πέναλτι ο Ναζλίδης στο 57′ και στο 90+2΄ ο Κρίζμαν έγραψε το τελικό 2-1, δίνοντας πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στη ρεβάνς που θα γίνει στο μέσον Απριλίου στο ΟΑΚΑ. Ηταν η πρώτη ήττα της ΑΕΚ σε οποιαδήποτε διοργάνωση μετά από τις 22 Οκτωβρίου 2017 και 26 αγώνες.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (90+1΄ Γιοβάνοβιτς), Αγκάνοβιτς (81΄λ.τρ. Αγκάνοβιτς), Ντέλετιτς, Κρίζμαν, Ναζλίδης (86΄ Χούμπτσεφ)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Χουλτ (80΄ λ.τρ. Γκάλο), Αϊντάρεβιτς, Μοράν, Χριστοδουλόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Κλωναρίδης (69΄ Κλωναρίδης)

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός: Οι νέοι του πήραν το UEFA Youth League με «τριάρα» στη Μίλαν

Καταγγελία κτηνοτρόφων: Γέμισε η ελληνική αγορά με ρουμάνικα αρνιά ενόψει Πάσχα

Έγραψαν Ιστορία οι νέοι του Ολυμπιακού – Στον τελικό του Youth League

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

Τέλος το ευρωπαϊκό όνειρο του ΠΑΟΚ – Έχασε από τη Μπριζ 2-0 στην Τούμπα