Μουντιάλ: Τα παλικάρια της Εθνικής Ελλάδος έγραψαν ιστορία

Ένα πέναλτι χαμένο μπορεί να στέρησε από την Εθνική Ελλάδος το όνειρο να μπει στους 8 του Μουντιάλ όμως έτσι κι αλλιώς η Ελλάδα έγραψε ιστορία.

Κατάφερε να μπει στους 16 για πρώτη φορά την ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου και έκανε όλο τον κόσμο να μιλάει για την ομάδα αυτή.

Ο Μπολάνιος άνοιξε το σκορ για την Κόστα Ρίκα στο 52’ με ένα χλιαρό σουτ το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία του Ορέστη Καρνέζη.

Στο 90’ η Εθνική μας ομάδα με το σουτ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νάβας κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1.

Στο 66’ η Κόστα Ρίκα είχε μείνει με δέκα παίκτες, καθώς χάνει με 2η κίτρινη κάρτα ο Ντουάρτε.

Το σκορ σε καμία περίπτωση δεν αποτυπώνει την προσπάθεια της Ελλάδας που είχε σαφέστατα περισσότερες ευκαιρίες με κορυφαία το σουτ του Μήτρογλου στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Τελικά το χαμένο πέναλτι από τον Φάνη Γκέκα ήταν αρκετό για να στείλει την Κόστα Ρίκα στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

7ο πέναλτι: Κάμπελ: 4-3

8ο πέναλτι: Γκέκας: 4-3 (απέκρουσε ο Νάβας)

9ο πέναλτι: Ντίαζ 5-3

Δείτε τα γκολ:

Ο Άρης υπέταξε τον Παναθηναϊκό (1-0) στη «Λεωφόρο» και σκότωσε τις ελπίδες του για πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ «ξέρανε» την ΑΕΚ στο 90΄ (3-2) και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Ολυμπιακός: Τεσσάρα στη Λαμία με το μυαλό στην Άστον Βίλα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη