Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (76- 70)

Aνώτερος για 40 λεπτά, χάρη στην πιεστική άμυνά του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-70 της Μπαρτσελόνα και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της, (5-0) για την 8η αγωνιστική της Euroleague πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη στην διοργάνωση.

Οι Ντεσόν Τόμας (14π.) και Στεφάν Λάσμε (11π.) ανέλαβαν το σκοράρισμα, ο Καλάθης μοίρασε 12 ασίστ (11 ασίστ είχε στο σύνολο η Μπαρτσελόνα!) και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μήτογλου πέτυχε και τους 7 πόντους του στην 4η περίοδο.

Κυρίως, όμως ήταν η άμυνα του Παναθηναϊκού που τον οδήγησε στην 5η νίκη του, χάρη στην οποία «έπιασε» στο βαθμολογικό πίνακα τους «μπλαουγκράνα».

Ο πρώην «πράσινος» Κρις Σίνγκλετον έμεινε στους 4π. (με 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα), ενώ μοναδικοί διψήφιοι για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν οι Κούριτς (17π.), Σεραφάν (15π.) και Ερτέλ (12π.). Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού η Μπασκόνια, στη Βιτόρια, την Παρασκευή (23/11, 21:30).

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Τόμας 14, Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6, Παππάς 7, Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2 (0/2β., 1/9σ., 9ρ., 12ασ., 5λ.), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 7.

Μπαρτσελόνα: Σεραφάν 15 (5/7δ., 5/5β.), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/8σ.), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/6 τρίποντα), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.

Ολυμπιακός: Τεράστια νίκη με ανατροπή 74-69 την Παρτιζάν στο Βελιγράδι

Ολυμπιακός: Νίκησε 80-64 τη Βιλερμπάν και παρέμεινε σε τροχιά εξάδας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και βρέθηκε στην τρίτη θέση

Ολυμπιακός: Δεν τα κατάφερε στην Πόλη – Έχασε 85-72 από την Ανατολού Εφές

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 3-1 τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»