Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό και πέρασε δεύτερος στη βαθμολογία

Διαβάστε σχετικά για Ολυμπιακός, Παναιτωλικός, Ποδόσφαιρο,

Στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού για τη 12η αγωνιστική της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, επικράτησαν τελικά δύσκολα.

Οι Ποντένσε (11′), Γκερέρο (25′) σκόραραν για τους παίκτες του Μαρτίνς, ενώ ο Καμαρά (70′) δύο λεπτά μετά την είσοδό του διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χαντάκια στο 53′.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για τη νίκη.

Μόλις στο 11′ ο Ποντένσε έκανε το 1-0 με το πλασέ του να κοντράρει στον Αργκους και να αλλάζει πορεία.

Στο 25′ οι παίκτες του Μαρτίνς σε μία… δουλεμένη φάση διπλασίασαν τα τέρμα τους. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Βούκοβιτς πήρε την κεφαλιά κι ο Γκερέρο την έσπρωξε στα δίχτυα.

Τα πράγματα για τον Παναιτωλικό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 53′ όταν ο Χαντάκιας είδε την 2η κίτρινη κάρτα κι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και την πίεση που ασκούσε ο Ολυμπιακός, οι παίκτες του Δέλλα βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 70′ δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο ο Καμαρά με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια έκανε το 2-1 κι έδωσε άλλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κυνήγησε και το τρίτο γκολ, χωρίς όμως να ρισκάρει να αφήσει κενά στην άμυνα. Η μεγάλη φάση στα τελευταία λεπτά δεν ήρθε και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

Κίτρινες Κάρτες: Σισέ – Χαντάκιας

Κόκκινη: Χαντάκιας (53′ δεύτερη κίτρινη)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Καμαρά (64′ Νάτχο), Ποντένσε, Φορτούνης (87′ Μπουχαλάκης), Ναουέλ (74′ Τοροσίδης), Γκερέρο

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Χαντάκιας, Άργκους, Ρόσα, Ντίας, Λουσέρο, Μάζουρεκ, Μανά (84′ Γιαννιώτης), Γουίλιαν (57′ Μαλής), Μοράρ (68′ Καμαρά)

Ολυμπιακός: Τεράστια νίκη με ανατροπή 74-69 την Παρτιζάν στο Βελιγράδι

Πογέτ: Τεράστια λύπη, οι παίκτες είναι συντετριμμένοι

Εθνική Ελλάδας: Η Γεωργία την απέκλεισε στα πέναλτι από του EURO 2024

Η Ελλάδα ισοπέδωσε το Καζακστάν (5-0) και πλησιάζει το όνειρο της συμμετοχής στα τελικά του EURO 2024

Ολυμπιακός: Νίκησε 80-64 τη Βιλερμπάν και παρέμεινε σε τροχιά εξάδας