Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
info@tribune.gr

Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός λύγισε τη Φενέρμπαχτσε (81-78) στο άδειο ΟΑΚΑ

Aπτόητος από τον παγερή ατμόσφαιρα στο άδειο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 81-78 (ημίχρονο 42-46) και ανέβηκε στη 5η θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκα, με ρεκόρ 9-5.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο με κορυφαίο τον Τζίμερ Φρεντέτ (22 π.) και κράτησαν με τα δόντια τη νίκη στο τέλος.

«Ήταν σπουδαία ομαδική προσπάθεια, αν και δεν τα καταφέραμε καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο», σχολίασε ο Αμερικανός.

«Οι συμπαίκτες μου μού έδειξαν εμπιστοσύνη και ελπίζω ότι τους δικαίωσα».

Ο Ρικ Πιτίνο επαίνεσε τον Φρεντέτ για την άμυνά του, «αυτήν που υποτίθεται ότι είναι το πρόβλημά του σε όλη του την καριέρα αλλά σήμερα με έκανε υπερήφανο».

Ο Νικ Καλάθης τόνισε ότι η άμυνα έκανε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, όταν στέρεψαν οι πόντοι.

Οι «πράσινοι» προέρχονταν από διαδοχικές ήττες, από τη Μπαρτσελόνα και το Περιστέρι.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 72-61 στα μέσα της δ’ περιόδου, αλλά το 5ο φάουλ του Νικ Καλάθη στο 36ο λεπτό έφερε απώλεια στήριξης και μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ.

Η Φενέρ μείωσε σε 76-74 με καλάθι του Ντατόμε 1.10 πριν το τέλος και «ισοφάρισε» με τρίποντο του Ντε Κολό 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Ωστόσο, η εξέταση του ριπλέι απέδειξε ότι ο Γάλλος πατούσε τη γραμμή, οπότε το καλάθι του μέτρησε για 2 πόντους και το σκορ διορθώθηκε σε 79-78.

Ο Τζίμερ Φρεντέτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δύο εύστοχες βολές στα 3’’, αφού ο Ντε Κολό δεν μπόρεσε να σκοράρει μπροστά στον Ράις, στον ελάχιστο χρόνο που υπολειπόταν.

Ο Καλάθης τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 10 πόντους, ο Τόμας 13 και ο Παπαπέτρου 8.

Επαιξαν και οι Ράις 6, Μπράουν 3, Ουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπεντίλ, Τζόνσον.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος της Φενέρ, με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Ντε Κολό πέτυχε 13, ο Λοβέρν 11 και ο Ουίλιαμς 8 για την τουρκική ομάδα.

Το ματς έγινε σε άδειο γήπεδο, λόγω της τιμωρίας του Παναθηναϊκού για τα έκτροπα των οπαδών του στο ντέρμπι της 6ης Δεκεμβρίου με τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» (5-8) υποδέχονται την ισχυρή Χίμκι (7-6) το βράδυ της Τετάρτης, ενώ οι «πράσινοι» εκστρατεύουν στο Τελ Αβίβ, όπου θα αντιμετωπίσουν τη φορμαρισμένη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου (10-4) το βράδυ της Πέμπτης.

Διαβάστε περισσότερα άρθρα

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-79) και πάει Βελιγράδι ελπίζοντας

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

«Βόμβα» Αταμάν μετά την ήττα από την Μακάμπι: Αν δεν πάμε Final Four, φεύγω από τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός: Έχασε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ 91-87 και έχασε και το πλεονέκτημα