Europa League: Η Σεβίλλη νίκησε 3-2 την Ίντερ και σήκωσε την κούπα

Διαβάστε σχετικά για Europa League, Ποδόσφαιρο,

H Σεβίλη νίκησε με 3-2 την Ίντερ στην Κολονία και πήρε το φετινό Europa League. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε το τέσσερα στα τέσσερα σε τελικούς της διοργάνωσης.

Ο Λουκάκου με πέναλτι που κέρδισε από τον Ντιέγκο Κάρλος, άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, για να απαντήσει ο Λουκ Ντε Γιονγκ, ο οποίος με ισάριθμες κεφαλιές στο 12΄ και 33΄ έβαλε μπροστά τη Σεβίλη.

Στο 36΄ από φάουλ που κέρδισε ο Λουκάκου κι εκτέλεσε ο Μαρτίνες, ο Γοδίν με κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα του Μιλάνου.

Στο 74΄, μετά από ανάποδο ψαλίδι του Ντιέγκο Κάρλος κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν άουτ, ο Βέλγος στράικερ έβαλε το πόδι του στην πορεία της κι αφού της άλλαξε πορεία την έστειλε στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Εννέα λεπτά πριν από το 90΄ ο Κουντέ έδιωξε προ της γραμμής το πλασέ του Αλέξις Σάντσες.

Η σύνθεση των ομάδων:

Σεβίλη (Ζουλέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος (85΄ Γκούντελι), Ρεγκιλόν, Μπανέγκα, Φερνάντο, Τζόρνταν, Σούσο (77΄ Βάσκες), Οκάμπος, Ντε Γιονγκ (85΄ Εν Νεσιρί)

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν (90΄ Καντρέβα), Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντ΄ Αμπρόζιο (78΄ Μόουζες), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι (78΄ Έρικσεν), Γιάνγκ, Λουκάκου, Μαρτίνες (78΄ Σάντσες)

ΑΕΚ-Άρης 2-0 και πρώτη η Ένωση με παιχνίδι παραπάνω

Παναθηναϊκός: Νίκησε με ανατροπή 3-1 τη Λαμία και προσωρινά στην κορυφή

Ο Σταύρος Σβήγκος στο ΟΠΑΠ Game Time: «Ματίας Αλμέιδα πάρε με στην ΑΕΚ»

Κλαμπ Μπριζ-ΠΑΟΚ 1-0 και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στην Τούμπα

Ολυμπιακός: Νίκη με 3-2 επί της Φενέρμπαχτσε και προβάδισμα πρόκρισης