Νίκη για τον Άρη επί του Παναθηναϊκού (2-1) στη Λεωφόρο

Διαβάστε σχετικά για Άρης, Παναθηναϊκός, Ποδόσφαιρο,

Ο Άρης κέρδισε 2-1 με ανατροπή τον Παναθηναϊκό, για την 4η αγωνιστική των play-offs της Super League μέσα στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 31’, με τον Σανκαρέ να σκοράρει στην επανεμφάνιση του, ενώ είδαν τον Μάνο να αστοχεί σε πέναλτι στο 45ο λεπτό.

Ωστόσο, η αποβολή του Μαουρίσιο μόλις στο 52’ άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα κι έδωσε στους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να κάνουν το 1-2 μέσα σε διάστημα τριών λεπτών.

Με τον Μάνο να «εξιλεώνεται», ισοφαρίζοντας με… ασίστ του Μολό στο 62’ και τον Γκαρσία να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Διούδη, σκοράροντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα στο 65ο λεπτό.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα -και πρώτη στην Λεωφόρο- για τον Παναθηναϊκό που έμεινε πέμπτος με 49 βαθμούς και πηγαίνει την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ ως φιλοξενούμενος της ΑΕΚ με… την πλάτη στον τοίχο.

Αντιθέτως, ο Άρης παρέμεινε μόνος δεύτερος ενώ παράλληλα αύξησε την διαφορά του από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, στους έξι πόντους με παιχνίδι περισσότερο βέβαια αλλά είναι εκ των φοβορί για την έξοδο στο Europa Conference League του χρόνου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό (70’ Ενγκμπακοτό), Βέλεθ, Νιάς, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (80’ Μπουζούκης), Μαουρίσιο, Αϊτόρ (58’ Σάντσες), Μακέντα (80’ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (69’ Καμπετσής).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (58’ Γκάνεα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάκιτς, Τζέγκο (58’ Ματίγια), Σάσα, Γκαρσία (90’+4’ Ιωάννου), Μπερτόλιο (86’ Σίλβα), Μαντσίνι, Μάνος.

Αδιανόητο ξύλο στον αγώνα Τραμπζονσπόρ-Φενέρμπαχτσε μεταξύ ποδοσφαιριστών και οπαδών στο γήπεδο (βίντεο)

Τι σημαίνουν για το ελληνικό ποδόσφαιρο οι μεγάλες προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

Με Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός, με Μπριζ ο ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Conference League

Ο Άρης έριξε από την κορυφή των ΠΑΟΚ 1-0 μέσα στην Τούμπα

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 3-1 τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»