Ο ΠΑΟΚ κυπελλούχος Ελλάδας – Νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό

Με χρυσό σκόρερ τον Κρμέντσικ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 2-1 στον τελικό του κυπέλλου στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το κύπελλο.

Ο Πολωνός διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 89’, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε ανοίξει το σκορ στο 36’ με το πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Ο Εμβιλά στο 50’ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τον Ολυμπιακό.

Η πρώτη καλή στιγμή στον τελικό ήταν για τον Ολυμπιακό στο 13ο λεπτό με τον Μπρούμα που βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στις ευκαιρίες στο 26’ με την κεφαλιά του Σφιντέρσκι που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα (36’) ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι όταν ο Σβαμπ στη περιοχή «τσίμπησε» τη μπάλα, ο Εμβιλά τον χτύπησε σε προσπάθεια του να διώξει και ο Ολλανδός ρέφερι Μάκελι έδειξε το πέναλτι.

Ο Βιεϊρίνια νίκησε τον Σα από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ (1-0).

Η είσοδος του Φορτούνη στο δεύτερο μέρος έδωσε άλλο αέρα στον Ολυμπιακό που ανέβηκε περισσότερο και στο 50’ ήρθε η ισοφάριση.

Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ η μπάλα έφτασε στον αφύλαχτο Εμβιλά που με πλασέ στη κίνηση έκανε το 1-1.

Στο 55’ ο Πασχαλάκης με σπουδαία επέμβαση είπε όχι στη κεφαλιά ψαράκι του Μασούρα, και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ Με τον Κρμέντσικ που πέρασε στην θέση του Σφιντέρσκι έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ.

Στο 84’ προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Σα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία, και στο επόμενο λεπτό σε τετ α τετ με τον κίπερ του Ολυμπιακού πλάσαρε ελάχιστα έξω.

Στο 89’ όμως ο Πολωνός φορ μετά την κάθετη μπαλιά που του έβγαλε ο Ζίφκοβιτς πλάσαρε τον Σα για το τελικό 2-1 που έδωσε το κύπελλο στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)

Κίτρινες: Αουγκούστο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Παπασταθόπουλος (25΄λ.τρ. Ρέαμπτσουκ), Σεμέδο, Εμβιλά, Ανδρούτσος, Καμαρά (90΄+1΄ Βαλμπουενά), Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Μπρούμα (46΄ Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Μασούρας (86΄ Χασάν)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μπάμπα (90+5΄ Μιχάι), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ουάρντα (80΄ Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (80΄ Κρμέντσικ)

ΑΕΚ-Άρης 2-0 και πρώτη η Ένωση με παιχνίδι παραπάνω

Παναθηναϊκός: Νίκησε με ανατροπή 3-1 τη Λαμία και προσωρινά στην κορυφή

Ολυμπιακός: Νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε και θα βρει μπροστά του τη Μπαρτσελόνα

Ο Σταύρος Σβήγκος στο ΟΠΑΠ Game Time: «Ματίας Αλμέιδα πάρε με στην ΑΕΚ»