Euroleague: Η Φενερμπαχτσέ «έπνιξε» τον Παναθηναϊκό 107-77

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση στη Φενερμπαχτσέ, και υπέστη ντροπιαστική ήττα στην Κωνσταντινούπολη με 107-77, την έκτη σε οκτώ αγωνιστικές στη Euroleague.

Η Φενέρ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό, όταν έγραψε με το… καλησπέρα στον φωτεινό πίνακα το 7-0 στο 2΄.

Ωστόσο, με τον Ουόλτερς να τρέχει ένα προσωπικό σερί 5-0 και να μοιράζει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος σε Γουίλιαμς και Μπέικον, οι «πράσινοι» αντέδρασαν, βρήκαν το μακρινό σουτ και δίνοντας ρεσιτάλ παραγωγικότητας έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (22-25 στο 10΄).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, το «τριφύλλι» έδειξε να στερεύει από έμπνευση σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 33-15, απόρροια της… βροχής τριπόντων της τουρκικής ομάδας και στο 20΄ βρέθηκε στο -15 (55-40), βλέποντας παράλληλα τον Γκριγκόνις να τίθεται νοκ άουτ με ενοχλήσεις στη μέση.

Η τρίτη περίοδος ήταν καρμπόν της δεύτερης, με τον Παναθηναϊκό να «κολλάει» στην αντίπαλη άμυνα, να περιορίζεται και πάλι στους 15 πόντους και να χάνει την επαφή με την τουρκική ομάδα, η οποία στο φινάλε του δεκαλέπτου εκτόξευσε τη διαφορά στο μη αναστρέψιμο +23 (78-55). Τυπικής διαδικασίας ο… επίλογος του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να περιμένει… μαρτυρικά τη λήξη της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 19 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 9 πόντους και 7 ασίστ. Από τον Παναθηναϊκό, που έχασε λίγο πριν το ημίχρονο τον Μάριους Γκριγκόνις με ενοχλήσεις στη μέση, προσπάθησε ο Ντουέιν Μπέικον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 10, Μπίρσεν, Χαζέρ 7, Γουίλμπεκιν 19 (4), Εντουαρντς 14 (2), Μαχμούτογλου 9 (3), Ντέιβις 16 (2), Πιέρ 2, Τζεκίρι 6, Γκούντουριτς 8, Μπούκερ 7, Καλάθης 9 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Γουόλτερς 11 (1), Λι 2, Παπαγιάννης 12, Γουίλιαμς 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 3, Μπέικον 20 (2), Πονίτκα 7, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-79) και πάει Βελιγράδι ελπίζοντας

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

«Βόμβα» Αταμάν μετά την ήττα από την Μακάμπι: Αν δεν πάμε Final Four, φεύγω από τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός: Έχασε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ 91-87 και έχασε και το πλεονέκτημα