Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Αργεντινή του Μέσι, νίκησε τη Γαλλία στα πέναλτι

Διαβάστε σχετικά για Αργεντινή, Γαλλία, Μουντιάλ, Ποδόσφαιρο,

Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών, η Αργεντινή επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Γαλλίας και κατέκτησε τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο της στα γήπεδα του Κατάρ.

Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 2-2 και η παράταση 3-3, ωστόσο, στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος.

Δύο γκολ πέτυχε ο Μέσι, ενώ χατ τρικ για τους Γάλλους ο Μπαπέ.

Το 21ο λεπτό ο Ντι Μαρία άδειασε τον Ντεμπελέ, μπήκε στην περιοχή και ο εξτρέμ της Γαλλίας τον βρήκε χαμηλά, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Δύο λεπτά μετά, ο Μέσι με τρομερά ψύχραιμη εκτέλεση άφησε «άγαλμα» τον Γιορίς για το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο 36ο λεπτό η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι ξεδιπλώθηκε υποδειγματικά για να φτάσει στο 2-0.

Η μπάλα πέρασε από Μολίνα, ΜακΆλιστερ, Μέσι, Άλβαρες βρέθηκαν με κλειστά μάτια, ο ΜακΆλιστερ έφυγε στην κόντρα και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον επερχόμενο Ντι Μαρία, ο οποίος με ιδανικό πλασέ μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Γιορίς για το 2-0.

Η Γαλλία έψαχνε ένα λάθος για να μπει ξανά στο παιχνίδι και η Αργεντινή το έκανε. Ο Οταμέντι δεν γύρισε προς τον Ντίμπου, ούτε έδιωξε και πήγε να κάνει κοντρόλ με τον Κόλο Μουανί να κλέβει και να ανατρέπεται από τον έμπειρο στόπερ με τον Μαρτσίνιακ να δείχνει την άσπρη βούλα.

Εκεί απ’ όπου ο Εμπαπέ με δυνατή εκτέλεση (80’), κατάφερε να νικήσει τον Ντίμπου που βρήκε την μπάλα αλλά δεν το έβγαλε για να μειώσει για την ομάδα του.

Στα… καπάκια, η άμυνα της «αλμπισελέστε» αδράνησε εκ νέου με τους Τιράμ-Εμπαπέ να παίζουν το ένα-δύο και να εκθέτουν τους αντιπάλους του, με τον δεύτερο να σκοράρει εκ νέου, αυτή τη φορά με βολέ στην κίνηση για το 2-2!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου Αργεντινή και Γαλλία πέτυχαν από ένα γκολ για το 3-3.

Και το Παγκόσμιο Κύπελλο παίχτηκε στη ρουλέτα των πέναλτι με νικήτρια και νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια την Αργεντινή: