Final-8: Επική ανατροπή από τον Άρη 76-74 τον ΠΑΟΚ

Διαβάστε σχετικά για Άρης, Μπάσκετ, ΠΑΟΚ,

Με τον Τολιόπουλο να φορτώνει το καλάθι του ΠΑΟΚ με 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης πέτυχε μία σπουδαία ανατροπή από το -15 επί του ΠΑΟΚ, στα προημιτελικά του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας στα «Δύο Αοράκια» και με το τελικό 76-74 πήρε το «εισιτήριο» για τον ημιτελικό του θεσμού (17/2), όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ασύλληπτο show από τον Βασίλη Τολιόπουλο που έκλεισε με 24 πόντους το ματς, σκόραρε κατά ριπάς στην τέταρτη περίοδο (17 πόντοι) και οδήγησε την ομάδα του σε έναν ακόμη πραγματικό θρίαμβο.

Μέσα από τα χέρια του έχασε το ματς ο ΠΑΟΚ, που έμεινε από δυνάμεις στο φινάλε, δεν είχε καθαρό μυαλό στην άμυνα και του έλειψε και μία φάση στην επίθεση για να καθαρίσει.

Με 3/15 τρίποντα έκλεισε το σαραντάλεπτο η ομάδα του Φώτη Τακιανού, που δέχθηκε 30 πόντους στο κρίσιμο δεκάλεπτο και ενώ είχε εξαιρετική εικόνα για τριάντα λεπτά, γυρίζει στη Θεσσαλονίκη με άδεια χέρια.

13 κλεψίματα μέτρησε ο Άρης, που για ακόμα μία φορά επιβίωσε με το πείσμα, με το πάθος και με την αυτοπεποίθηση που βρίσκει μέσα από την άμυνά του.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 11 (3/4 βολές, 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΝίς 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10 (2/2 βολές, 4/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 6 (6/8 βολές, 0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (5/6 βολές, 2/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίχαλακ 13 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Άλστον 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (3/4 δίποντα), Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 24 (3/4 βολές, 3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Κατσίβελης 7 (3/4 δίποντα), Μπλούμπεργκς 6, Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 3/8 βολές, 2/2 δίποντα), Χάρελ 11 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπάνκστον 4

Έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα 77-69

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-79) και πάει Βελιγράδι ελπίζοντας

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία