Europa League: Πρόκριση της ΑΕΚ με θρίαμβο 3-0 επί της Μπριζ

Διαβάστε σχετικά για Europa League, ΑΕΚ, Ποδόσφαιρο,

Την πρόκριση πήρε η ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League με θρίαμβο 3-0 επί της Μπριζ στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Το 0-0 που απέσπασε η Ένωση στο πρώτο ματς επί βελγικού εδάφους αποδείχθηκε «χρυσό», καθώς κατάφερε στο πρώτο μέρος να βάλει τις βάσεις για την πρόκρισή της και στην επανάληψη με σωστή διαχείριση να φτάσει στο στόχο της.

Έξι χρόνια μετά η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ θα βρεθεί αύριο στην κλήρωση των ομίλων της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης της UEFA. Πέρα για πέρα δίκαια, καθώς όχι μόνο δεν «πάτησε» στο αποτέλεσμα της πρώτης αναμέτρησης, αλλά αντίθετα, ζήτησε από τα πρώτα λεπτά το γκολ και δικαιώθηκε για την επιμονή της.

Αρχικά με το πέναλτι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 27΄ (το κέρδισε ο Σιμόες από τον Χόρβατ) και στο 39΄ με την κοντινή κεφαλιά του Σιμόες, ο οποίος «υποδέχθηκε» τη μπάλα μετά το δοκάρι σε κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου.

Με το 2-0 στο πρώτο μέρος η ελληνική ομάδα δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαχειριστεί το ματς όπως ήθελε στη συνέχεια. Μπορεί οι Βέλγοι να μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και να ζήτησαν το γρήγορο γκολ για να ξαναμπούν στο ματς, ωστόσο, όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, αλλά στην προσπάθειά τους να παίξουν επιθετικά άφηναν ανοιχτούς διαδρόμους στα μετόπισθεν.

Σε μία από τις ξαφνικές αντεπιθέσεις που έβγαλαν οι κιτρινόμαυροι στο διάστημα αυτό έφτασαν κοντά στο 3-0 με το σουτ του Γιόχανσον στο 71΄, που μπλόκαρε ο Χόρβατ με διπλή προσπάθεια. Στο 88΄ ο Αλμέιδα νικήθηκε από τον Χόρβατ, αλλά ένα λεπτό μετά ο Σιμόες με κοντινό πλασέ διαμόιρφωσε το τελικό 3-0.

Πογέτ: Τεράστια λύπη, οι παίκτες είναι συντετριμμένοι

Εθνική Ελλάδας: Η Γεωργία την απέκλεισε στα πέναλτι από του EURO 2024

Η Ελλάδα ισοπέδωσε το Καζακστάν (5-0) και πλησιάζει το όνειρο της συμμετοχής στα τελικά του EURO 2024

Ο Βασίλης Λάκης στο ΟΠΑΠ Game Time: «Το ματς της δεκαετίας για την Εθνική Ομάδα»

Αδιανόητο ξύλο στον αγώνα Τραμπζονσπόρ-Φενέρμπαχτσε μεταξύ ποδοσφαιριστών και οπαδών στο γήπεδο (βίντεο)