Europa League: Mε το δεξί στους ομίλους η ΑΕΚ- Νίκησε 2-1 την Ριέκα στη Κροατία

Διαβάστε σχετικά για Europa League, ΑΕΚ, Ποδόσφαιρο,

Φοβερό ξεκίνημα της ΑΕΚ στις Ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις στο Europa League καθώς πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Ριέκα στην Κροατία για την πρεμιέρα των ομίλων.

Με εξαίρεση κάποια μικρά κενά διαστήματα, η εμφάνιση των παικτών του Μανόλο Χιμένεθ στην Κροατία ήταν εξαιρετική. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με σουτ του Μαντάλου και παρότι δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Έλεζ σε ένα σημείο όπου η Ριέκα δεν υπήρχε στο γήπεδο (29’), δεν το έβαλαν κάτω…

Η Ένωση έχασε σημαντικές ευκαιρίες, αντέδρασε με ψυχραιμία στα «ξεσπάσματα» των γηπεδούχων και χτύπησε σε κομβικό σημείο. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 62ο λεπτό νίκησε τον Πρσάλκο, τεζάροντας τους Κροάτες.

Οι συνθέσεις:

Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Κρβιτς (73’ Ακόστι), Ζούτα, Χέμπερ, Ζούπαριτς, Γκαβράνοβιτς (59’ Μάλες), Ελέζ, Γκόργκον, Μίσιτς (81’ Ματέι), Μπράνταριτς, Βέσοβιτς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης (60’ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (77’ Αϊντάρεβιτς), Λιβάγια (85’ Αραούχο)

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

ΠΑΟΚ: Επώδυνη ισοπαλία (1-1) στη Λαμία

Μαρίνα Σάττι: Το «Ζάρι» challenge στο ΟΠΑΠ Game Time – Τι ομάδα είναι (βίντεο)

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός: Οι νέοι του πήραν το UEFA Youth League με «τριάρα» στη Μίλαν