Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
info@tribune.gr

Μουντιάλ: Κολομβία – Ακτή Ελεφαντοστού 2-1

Η Κολομβία εξασφάλισε άνευ συγκλονιστικού απροόπτου τη συνέχεια της παραμονής της στο Μουντιάλ, καθώς νίκησε με 2-1 την Ακτή Ελεφαντοστού, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στον 3ο όμιλου, στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική Ελλάδος.

Η Κολομβία ήταν καλύτερη καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, στο Εθνικό στάδιο της Μπραζίλια με 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στο δεύτερο ανέβασε στροφές για να πετύχει το 1-0 64΄ με κεφαλιά του Ροντρίγκες σε εκτέλεση κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα σημειώθηκε το 2-0 από τον 21χρονο Χουάν Κιντέρο, που έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και πλάσαρε άψογα.

Οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού στη συνέχεια πίεσαν τους Κολομβιανούς και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1, στο 73΄ με ωραία προσπάθεια του Ζερβίνιο.