US Open: Μετά τη Σάκκαρη αποκλείστηκε και ο Τσιτσιπάς

Μετά την Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς είπε πρόωρο «αντίο» στο US Open.

Κι αν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αποκλείστηκε στον πρώτο κιόλας γύρο της διοργάνωσης, το νο7 της παγκόσμιας κατάταξης «αποχαιρέτησε» στην φάση των «64», πέφτοντας θύμα έκπληξης από τον Ντόμινικ Στρίκερ με 3-2 μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που διήρκησε περισσότερο από 4 ώρες και κρίθηκε στα 5 σετ.

Ο 21χρονος Ελβετός επιβεβαίωσε την εξαιρετική του πορεία στο τελευταίο major της χρονιάς, καθώς αν και ξεκίνησε από τους προκριματικούς έφτασε αισίως τις 5 νίκες, βγάζοντας εκτός έναν παίκτη του Top10 και, πλέον, μπορεί δικαιολογημένα να κάνει όνειρα γι΄ ακόμη καλύτερη συνέχεια.

Ο Στρίκερ έδειξε από νωρίς ότι σε καμία περίπτωση δεν ήταν διατεθειμένος να παραδοθεί χωρίς να δώσει σκληρή μάχη.

Έστειλε… με το καλημέρα το μήνυμά του στον Στέφανο Τσιτσιπά κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-5.

Από κει και πέρα η μάχη κορυφώθηκε και τα επόμενα τρία σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, παρά το γεγονός ότι στη διάρκειά τους οι δύο τενίστες έκαναν μπρέικ ο ένας στο σερβίς του άλλου.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ κατακτώντας το δεύτερο και τρίτο σετ με 7-6 (2), 7-6 (5), αλλά στο τέταρτο ήταν ο Ελβετός που πανηγύρισε κι έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία με το 7-6 (6).

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά στη συνέχεια για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος στο decider σετ βρέθηκε να χάνει με 3-0 και 4-1, μη μπορώντας να «σπάσει» στο σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Στρίκερ είχε και τη ψυχολογία με το μέρος του κι έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη με 6-3 και στον 3ο γύρο θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την είσοδό του στους «16» απέναντι στο νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Μπονζί και στον Γιούμπανκς.

Τσιτσιπάς: Πρίγκιπας στο Μονακό – Κατέκτησε το τουρνουά Masters

Σάκκαρη: Νιώθω ότι ντροπιάζω όλους τους Έλληνες

Το Game Time κάνει σερβίς στο Wimbledon με τον Τεντ Αγγελίνο

Τσιτσιπάς: Η απόλυτη απογοήτευση – Έχασε 3-0 από τον Αλκαθάρ στος «8» του Ρολάν Γκαρός

Ξέφυγε ο Τσιτσιπάς – Έχασε από τον Μεντβέντεφ και τα έβαλε με τη μάνα του: «Μ@@@μένη είσαι τελείως; »