Eυρωλίγκα: Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός – Άλωσε και το Λιμόζ

Διαβάστε σχετικά για Ευρωλίγκα, Μπάσκετ, Ολυμπιακός,

Η αδύναμη Λιμόζ ήταν αποκλεισμένη και βρήκε απέναντι της έναν Ολυμπιακό που δεν σταματά πουθενά.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν κερδίσει ποτέ στην έδρα της Λιμόζ και το έκαναν την Πέμπτη με εμφατικό τρόπο με 67-76. Μάλιστα, αυτή η νίκη έδωσε και την πρωτιά στον όμιλο της Euroleague στον ΟΣΦΠ, μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι από την αρχή του παιχνιδιού, προηγήθηκαν με 20-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 46-36.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Αντίθετα, ανέβασε στροφές και έστειλε τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (70-50 στο 33′), φτάνοντας πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση.

Μαγικός Ολυμπιακός 4-2 την Άστον Βίλα και με το ένα πόδι στον τελικό του Conference League

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι 95-88 και πάει για την πρόκριση στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Μπαρτσελόνα (92-58) και πάει Βερκελώνη για την πρόκριση στο FinalFour

Euroleague: Σωστά έπραξαν οι διαιτητές στον αγώνα Μακάμπι-Παναθηναϊκός – Τι λέει για το Ολυμπιακος-Μπαρτσελόνα

Ολυμπιακός έχασε από την Μπαρτσελόνα 82-80 – Διαιτητικό σφύριγμα σε νεκρό χρόνο