Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλΤουρκίαΚουρδιστάνΟυκρανίαΚορωνοϊός - ΚορονοϊόςΕνέργειαΤζιχαντιστές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
info@tribune.gr

Σαρωτική η Ρωσία συνέτριψε 5- 0 τη Σ. Αραβία στην πρεμιέρα του Μουντιάλ

Θριαμβευτική εκκίνηση στο 21ο Παγκόσμιο Κύπελλο έκανε η «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης αφού η Ρωσία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Σαουδική Αραβία, στον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ, καθώς συνέτριψε με 5-0 σκορ την αντίπαλό της.

Στο 13ο λεπτό όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι καθώς οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαζίνσκι, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκολόβιν, κάνοντας το 1-0.

Στο 43ο λεπτό η «αρκούδα» διπλασίασε τα τέρματά της με ψύχραιμο πλασέ του Τσερίσεφ, με τον Τζούρα στο 71′ να γράφει το 3-0 για την ομάδα του.

Η Ρωσία πάντως πέτυχε ακόμη δύο γκολ στα… χασομέρια του ματς, καθώς ο Τσερίσεφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο πρώτο λεπτο των καθυστερήσεων και ο Γκολοβίν με απευθείας εκτέλεση πέναλτι στο 90+4′ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0 για τους «οικοδεσπότες».

Διαβάστε περισσότερα άρθρα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0

Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η υπόθεση τίτλος – Άφησε βαθμούς στο «Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη