Euroleague: Μεγάλη νίκη στο Μιλάνο για τον Παναθηναϊκό 80-77 την Αρμάνι

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση από την τρίτη περίοδο και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε στο Μιλάνο το δεύτερο εφετινό «διπλό» του.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Αρμάνι με 80-77, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-7 το ρεκόρ τους και στερώντας την ευκαιρία από τους Ιταλούς να περάσουν την… πόρτα της τετράδας (6-4).

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Νεμάνια Νέντοβιτς (15π.), Ντίνος Μήτογλου (14π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.).

Ο Πάντερ με 16 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που έπαιξε χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ.

Κακό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους από τους «πράσινους», που βρέθηκαν στο 40-25, αλλά μεταμορφώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισαν (62-62) και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Παπαπέτρου 1:12 πριν το τέλος (75-76).

Ο Νέντοβιτς με 1/2 βολές έχασε την ευκαιρία να δώσει «ασφάλεια» στην ομάδα του γράφοντας το 77-79 με 13,4 να απομένουν, αλλά η καλή άμυνα του Σαντ-Ρόος στον Σιλντς και το ριμπάουντ του Παπαπέτρου τελείωσαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 3-1 τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»

Euroleague: Νίκη του Παναθηναϊκού επί της Βιλερμπάν (85-67) και επιστροφή στην τρίτη θέση

Ο Θοδωρής Μαραντίνης φορά τη φανέλα του Robbie Williams στο ΟΠΑΠ Game Time

Euroleague: Ο «ατσάλινος» Ολυμπιακός νίκησε τη Βίρτους Μπολόνια 74-69 και «βλέπει» τετράδα

Η νέα απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού (2-2 με ΟΦΗ) τον έφερε στην 4η θέση