Euroleague: Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αρμάνι στην παράταση 90-77

Ο Παναθηναϊκός αψήφησε τα νεκρά διαστήματα της κανονικής διάρκειας και εξαργυρώνοντας την αποφασιστικότητα του Ντουέιν Μπέικον και την μαχητικότητα του Πάρις Λι, έστειλε τον αγώνα στην παράταση (72-72κ.α.), όπου μίλησε η άμυνα και η κλάση του Αμερικανού, διευρύνοντας στις 4 νίκες το νικηφόρο σερί του.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 90-77 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 12η αγωνιστική της Euroleague, ισορροπώντας σε 6-6 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους ουραγούς Ιταλούς στην 8η διαδοχική ήττα και ένατη στο σύνολο.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς δεν είχε στη διάθεσή του Γκριγκόνις, Γουόλτερς και Μαντζούκα, ενώ έχασε στην τρίτη περίοδο τον Λευτέρη Μποχωρίδη, που τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός τα «βρήκε σκούρα» απέναντι στην Αρμάνι, βρέθηκε μέχρι και στο -15 (42-57), όμως με αντεπίθεση διαρκείας και τρομερά ψυχικά αποθέματα, έστειλε στο ματς στην έξτρα περίοδο και εκεί τελείωσε τη δουλειά.

Η νίκη του Παναθηναϊκού ήταν παράσταση για δύο ρόλους. Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν και πάλι ηγετικός με ρεκόρ καριέρας 31 πόντων, ενώ ο Πάρις Λι πέτυχε κι αυτός την κορυφαία επίδοση στην ευρωπαϊκή πορεία του με 22 πόντους και απίστευτη άμυνα!

Από την Αρμάνι, 16 πόντους είχε ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, 13 ο Ντέιβις και 15 ο Λουβαβού-Καμπαρό, που ήταν όμως μοιραίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας με κάποια άστοχα σουτ που έδωσαν στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 (κ.α.), 90-77 παρ.

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 3-1 τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»

Euroleague: Νίκη του Παναθηναϊκού επί της Βιλερμπάν (85-67) και επιστροφή στην τρίτη θέση

Ο Θοδωρής Μαραντίνης φορά τη φανέλα του Robbie Williams στο ΟΠΑΠ Game Time

Euroleague: Ο «ατσάλινος» Ολυμπιακός νίκησε τη Βίρτους Μπολόνια 74-69 και «βλέπει» τετράδα

Η νέα απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού (2-2 με ΟΦΗ) τον έφερε στην 4η θέση