O Ολυμπιακός «πάτησε» τον Παναθηναϊκό (75-52) και έκανε το 2-1

Διαβάστε σχετικά για Μπάσκετ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός,

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και ενεργοποιώντας την άμυνα του από τη δεύτερη περίοδο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Παναθηναϊκό, ανακτώντας το προβάδισμα (2-1) στη σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών/Basket League.

Με περισσότερη ενέργεια από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, όπου κυριάρχησαν στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα 75-52 του Παναθηναϊκού και πλέον απέχουν μία νίκη (2-1) για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πλουραλισμός στην επίθεση από τους Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν για κορυφαίο τον Σλούκα με 14 πόντους και 7 ασίστ.

Καλή παρουσία και από τους Φαλ και ΜακΚίσικ με 11π. ο καθένας, ενώ ο Βεζένκοφ –παρά τον τραυματισμό του- αγωνίστηκε για 20 λεπτά, έχοντας 7π. και 4 ριμπάουντ. Με πρόβλημα αποχώρησε ο Παπανικολάου.

Από τους «πράσινους», ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Λι με 13π. και 11π. αντίστοιχα.

Πρόωρα αποχώρησε από το ντέρμπι ο Πονίτκα, έπειτα από χτύπημα στη μύτη.

Ο τέταρτος τελικός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Πέμπτη (15/6, 21.15), στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52

Ο Άρης υπέταξε τον Παναθηναϊκό (1-0) στη «Λεωφόρο» και σκότωσε τις ελπίδες του για πρωτάθλημα

Ολυμπιακός: Τεσσάρα στη Λαμία με το μυαλό στην Άστον Βίλα

Έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα 77-69

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-79) και πάει Βελιγράδι ελπίζοντας

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα